Toplu Görüşmelerde İstediğini Alamayan Harb-iş Zam İçin Yürüdü

Toplu Görüşmelerde İstediğini Alamayan Harb-iş Zam İçin Yürüdü

Toplu Sözleşme Görüşmelerinde İstediklerini Alamayan Türk Harb-iş Sendikası'na Bağlı İşçiler İstanbul Yolu'nun Bir Bölümünü Trafiğe Kapatarak Yürüyüş Yaptı. İşçilerin Yürüyüşü Nedeniyle Trafikte Aksaklık Yaşandı.

Toplu Görüşmelerde İstediğini Alamayan Harb-iş Zam İçin Yürüdü

Toplu sözleşme görüşmelerinde istediklerini alamayan Türk Harb-İş Sendikası'na bağlı işçiler İstanbul Yolu'nun bir bölümünü trafiğe kapatarak yürüyüş yaptı. İşçilerin yürüyüşü nedeniyle trafikte aksaklık yaşandı.

Türk-İş Konfederasyonu'na bağlı Türk Harb Sanayi ve Yardımcı İşkolları İşçileri Sendikası(Türk Harb-İş), Yenimahalle İstanbul Yolu'nda bulunan Güvercinlik askeri tesislerinden, Çiftlik Kavşağı'na kadar yaklaşık 5 kilometrelik yolda yürüyüş yaptı. Hükümetle yapılan Toplu Sözleşme görüşmelerde 2009 için ilk ve ikinci 6 ay için yüzde 3+3'lük, 2010 yılı için yüzde 2,5+2,5'lik zam oranlarını ve çalışma şartlarıyla ilgili değişiklikleri kabul etmeyen Harb-İş üyeleri, İstanbul Yolu'nu kısmen trafiğe kapattı. Slogan atan ve pankart taşıyan işçiler, Çevik Kuvvet polisinin oluşturduğu kordon altında yürüyüşlerini gerçekleştirdi.

Ankara'nın en işlek güzergahlarından olan İstanbul Yolu'nun kısmen kapanması nedeniyle ilerlemekte zorlanan araçlar kilometrelerce kuyruk oluşmasına neden oldu. İşçilerin eylemlerine bazı sürücüler korna çalarak tepki gösterdi. Zaman zaman durarak oturan işçiler uzun yürüyüş sonunda basın açıklaması yaptı.

Harb-İş Genel Başkanı Ahmet Kalfa, hükümet adına görüşmelere katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı'nın son tekliflerini yaptığını ancak yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüşerek rakamlarda iyileştirme isteyeceğini belirtti. Bakan Yazıcı'dan olumsuz yanıt gelmesi halinde meydanlara ineceklerini belirten Kalfa, hükümete işçinin sesini duyuracaklarını kaydetti.

İşçilerin uzun yürüyüşü yapılan basın açıklamasının ardından sona erdi. İşçiler kadar yürüyüşü takip eden polis ekiplerinin de yorgun düştüğü görüldü. (CİHAN)

Kaynak: CHA