Topkapı Sarayı'nda Sultan 3. Selim'in Doğum Günü Kutlandı

Topkapı Sarayı'nda Sultan 3. Selim'in Doğum Günü Kutlandı

Topkapı Sarayı Müzesi'nde "Sarayda Zaman, Mekan ve İnsan" başlığıyla düzenlenen kültürel etkinlikler kapsamında 3.Selim'in doğum günü kutlandı.

Topkapı Sarayı'nda Sultan 3. Selim'in Doğum Günü Kutlandı
28.12.2012 14:44 | Son Güncelleme: 28.12.2012 14:44

Topkapı Sarayı Müzesi'nde "Sarayda Zaman, Mekan ve İnsan" başlığıyla düzenlenen kültürel etkinlikler kapsamında 3. Selim'in doğum günü kutlandı.

Topkapı Sarayı Müzesi'nden yapılan açıklamaya göre, etkinlik, Harem'de 3. Selim Odası'nda gerçekleştirildi.

Etkinlikte konuşan Müze Müdürü Haluk Dursun, ziyarete kapalı ve depo olarak kullanılan 3. Selim Odası'nın, sarayın Harem Bölümü Uzmanı Dr. Canan Cimilli'nin de katkılarıyla döneme ait eserlerden gümüş mangal, 17. yüzyıldan kalma müzik aletleri ve üzerinde 3. Selim'in tuğrasının yer aldığı taht ile geçici tefriş edildiğini anlattı.

Dursun, saraydaki etkinliklerin bir amacının da Harem'in bilinmeyen veya yanlış bilinen özelliklerini gerçek haliyle yansıtmak ve anlatmak olduğunu vurguladı.

Padişah 3. Selim'in saray ve Harem'deki hayatından kesitler aktaran Dursun, bestekar padişahların ve enderun bestecilerinin hayatları ve sanatsal özellikleri ana temalı etkinliklerin bundan sonra da devam edeceğini bildirdi.

Etkinlikte Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu Şefi Fatih Salgar da bestekar padişahın, sanatsal yönü hakkında değerlendirmede bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu Müdürü Mehmet Güntekin'in yönetiminde, tanburi Birol Yayla ve neyzen Aziz Şenol Filiz, tanburi ve neyzen Selim Han'ın hatırasına tanbur ve ney taksimleri yaptı, Sultan 3. Selim'in

"Suz-i Dilara" peşrevini çaldı.

Koro üyelerinden ses sanatçısı Münip Utandı da 3. Selim'in bazı bestelerini icra etti.

Programda ayrıca 3. Selim Odası'nda dönemin önemli şairlerinden ve Mevlevi padişahın yakınlarından Şeyh Galip'in "Sen Ahmed ü Mahmud u Muhammed'sin Efendim" aldı naatı neyzen ve hanende Ahmet Şahin tarafından okundu.

Konuklar, 3. Selim'in 29 Mayıs 1807'de tahttan indirildikten sonra göz hapsinde tutulduğu, "kafes" adı verilen küçük odasını da ziyaret etti. Padişahın bir kısım dini bestelerini yaptığı odada, Lihye-i Saadet (Sakal-ı Şerif) dolabı ve gümüş muhafazası görüldü, padişahın şehit edildiği odada ruhuna Kur'an-ı Kerim okundu.

Saraydaki programa, Harem'den sonra Enderun Meşkhanesi'nde devam edildi.

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü çalışanlarından Mimar Dilruba Karakapıcı, 3. Selim'in tertip ettiği Şevkefza makamında, ara nağmesini Niyazi Sayın'ın yaptığı bir peşrev çaldı.

Program sonunda konuşan İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, bu tür etkinliklere sınırlı sayıda katılımcı alınabildiğini, sarayda sık sık kültür ve sanat toplantılarının yapılmasının faydalı olacağını belirtti.

Muhabir: Çiğdem Pala

Yayıncı: Sibel Ertürk Kurtoğlu - İSTANBUL

Kaynak: AA

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Topkapı Sarayı'nda Sultan 3. Selim'in Doğum Günü Kutlandı - İstanbul
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 18.9.2020 21:12:55. #1.15#
title