Tophane Haberleri

Tophane haber, Tophane son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Tophane - 05.08.2020
Dijital ortamda gerçekleşecek "48. İstanbul Müzik Festivali" 18 Eylül'de başlayacak
Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen festivaldeki konser çekimleri, İstanbul'da Şerefiye Sarnıcı, Tekfur Sarayı, Hıdiv Kasrı, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, Harbiye Saint Esprit Katedrali, Surp Hovhan Vosgeperan Ermeni Katolik Kilisesi ve Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası'nda yapılacak.
Tophane - 27.07.2020
Tophane'de korkutan yangın (1)
BEYOĞLU'nda bir binada klimadan kaynaklandığı belirtilen yangın çıktı.
Tophane - 18.07.2020
Mardin'deki Dara Antik Kenti ziyaretçilerini cezbediyor
Eski Mezopotamya'nın önemli kentlerinden biri olan ve içinde kilise, saray, çarşı, zindan, tophane ve su bendi kalıntılarının bulunduğu Dara Antik Kenti, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kapılarını ziyaretçilerine açan tarihi mekanlar arasında.
Tophane - 17.07.2020
Bursa'daki okullarda otomotive yönelik eğitim verilecek
Projeye, Şehit Ömer Halisdemir Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ile Tophane Mesleki Teknik Anadolu Lisesi de dahil edildi.
Tophane - 25.06.2020
Trabzon'daki tarihi bina yöresel lezzetlere ev sahipliği yapacak
Genç, Pazarkapı Mahallesi'nin tarihi evleriyle meşhur olduğunu da vurgulayarak, "Alanın batısında Hoca Halil Cami, güneyinde Molla Siyah Cami, doğusunda Hacı Arif ve Tophane Hamamı, kuzeyinde ise Sekiz Direkli Hamam yer alıyor.
Tophane - 16.06.2020
İnegöl'de öğrenciler Marmara ve Ege bölgelerindeki okullara sıra ve dolap üretiyor
Okul sıra tabla üretiminin ise Marmara ve Ege bölgelerinde döner sermaye çalışması yapan meslek liselerine yönelik olduğunu aktaran Doğru, şunları kaydetti: "Bu kapsamda 8 ay içinde üretimi tamamlanacak olan 40 bin adet sıra üst tablasının 4 bin adedinin üretimi tamamlanmış olup, ilk parti sevkiyatı gerçekleştirilmiştir. Sevk işlemi gerçekleştiren okullar arasında Bursa Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin yanı sıra Marmara Bölgesi ve Ege Bölgesi'nde döner sermaye çalışması yapan birçok meslek lisemiz de mevcuttur.
Tophane - 06.06.2020
"Fatih Devrine Ait Nadir Kavuklu Mezar Taşları" konferansı
Öcal, şöyle devam etti: "Gezilerim sırasında mezar taşlarındaki bazı fevkaladelikler dikkatimi çekti. Bazı mezar taşlarının üzerinde resim olduğunu gördüm. Bu resimler ilgimi çekti. Araştırınca askeri teşkilat olan yeniçerilerin remizleri olduğunu keşfettim. Bunların 101 bölük ve 61 cemaat olarak kapıkulu askerlerinin durumlarını anlattığını öğrendim. Her türlü hayvan, çiçek ve her türlü figürler mevcut. Bu mezar taşlarındaki figürleri ilk defa 17'nci yüzyılda bir İtalyan İstanbul'a geldiğinde resim olarak çiziyor. Bu resimler sonradan Ahmet Cevat Paşa'nın Tarihi Askeriye-i Osmani adlı kitabında biraz düzenlenerek yayınlanıyor. Son olarak da Mahmut Şevket Paşa'nın bir eserinde bu mezar taşı figürleri renklendirilmiş olarak karşımıza çıkıyor." Devlet adamlarının, askerlerin ve halk gruplarının birbirinden farklı mezar taşı şekilleri olduğunu belirten Öcal, "Tophane Meydan Çeşmesi'nin karşısında bulunan Karabaş Mustafa Ağa Camisi'nin haziresinde kavuklu mezar taşı örneğinin ilk prototipi bulunuyor.
Tophane - 26.05.2020
TÜRKİYE'NİN YAŞAYAN İLİM
Nihayet, ben ve ağabeyimin de olduğu 7 kişilik talebe grubuyla Hocaefendi'nin evinde okumaya başladık. ?Hasta yatağında olmasına rağmen bize ders okutmaya devam etti. Hatta bir gün babam, hasta olmasına rağmen hocaya talebe gönderen köylüye kızmıştı. Öyle olunca Hocaefendi babama dönüp, 'Eğer bu çocukların gelmesine engel olursan kıyamet gününde bu on parmağım yakanda olur. Çocukların buraya gelmesine engel olmayacaksın.' demişti. Bu hadiseden bir hafta, on gün sonra vefat etti. Adeta son nefesine kadar bizi okuttu. Bu defa hocanın küçük oğlunu köye imam olarak tuttular, o bizim hatmimizi sağladı. Böylece 1946 yılında yüzünden Kur'an-ı Kerim okumayı Ali Sevinç Hoca ve oğlu Kamil Efendi'den öğrendim.? Daha sonra müstakil bir bina yaptılar ve okuma faaliyeti oraya taşındı. Kaçak olarak camından girip çıkardık. Jandarma takip ediyor, gündüzleri köy yollarının üzerinde bazen korucu, bazen kahya nöbet tutuyor, düdük çalıyor, ona göre biz saklanıyoruz. ?? 1949 yılında rahmetli babam hacca gitti. Hacdan dönünce o zaman tifüs hastalığı var, bir ay kadar Tophane'de karantinada kalmışlar.
Tophane - 19.05.2020
- Bursa'da 19 Mayıs coşkusunu klasik otomobillerle kutladılar
- Bursa'da 19 Mayıs coşkusunu klasik otomobillerle kutladılar Bursa Büyükşehir Belediyesi 19 Mayıs'ı klasik otomobillerle kutladı BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle farklı bir etkinliğe imza attı. Klasik araçlar içerisinde bindirilen bando takımı üyeleri, mahalle mahalle gezerek 'sokak kısıtlaması nedeniyle evlerinde kalan vatandaşlara' mini konserler verdi. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, pandemi nedeniyle alınan tedbirlere rağmen Bursa'da coşkuyla kutlandı. Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan, al bayraklarla donatılmış klasik 12 araç, Bursa'nın dört bir yanını dolaşarak, halka neşeli dakikalar yaşattı. Büyükşehir Belediyesi bando takımı üyeleri de klasik araçlar içerisinde konum alarak, koronavirüse karşı evlerinde kalan Bursalılara birbirinden hareketli parçalar çaldı. Büyükşehir Belediyesi'nin '19 Mayıs'ın önemi ve başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlere saygı nedeniyle' düzenlediği etkinlik, öğle saat 13: 30'da başlayıp akşam saat 16: 00'a kadar sürdü. Heykel'den start alan klasik araç geçişi, evlerinin cam ve balkonlarına çıkan Bursalıların büyük beğenisini topladı. Bando takımının marşlarıyla 'zor günlerde' moral depolayan vatandaşlar, renkli görüntülere sahne olan etkinliğe 'alkış yağmuru ve sevgi gösterileriyle' karşılık verdi. Heykel'de başlayan ve ardından sırasıyla İpekçilik, Çakırhamam, Tophane, Muradiye, Kültürpark, Kükürtlü, Çekirge, Devlet Hastanesi, Dikkaldırım, Mihraplı, Beşevler, Ataevler, Podyumpark, Fethiye ve Hamitler bölgelerinde devam eden klasik araç geçişi, Emek Mahallesi'nde sona erdi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Tophane Haberleri | Tophane Haber - Haberler - Sayfa 3 - Tophane haberleri, son dakika tophane haber ve gelişmeleri burada. Son Dakika: İstanbul'da tramvay, özel halk otobüsüne çarptı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 9.3.2021 00:35:07. #1.14#
title