Tophane Lüleciliği Sergisi Görülmeye Değer

Tophane Lüleciliği Sergisi Görülmeye Değer

Rıdvan Şükür, seramik Sanatçısı Murat İres tarafından davet edildiği "Tophane Lüleciliği"sergisini gezdi.

Tophane Lüleciliği Sergisi Görülmeye Değer

Doğa sporcusu ve dağcı Rıdvan Şükür, seramik Sanatçısı Murat İres tarafından davet edildiği "Tophane Lüleciliği"sergisini gezdi.

Tophane işi lüleleri hayata yeniden döndürme gayreti içerisindeyken kendisini gizemlerle dolu bir masalda kahraman gibi hissettiğini söyleyen Murat İres, son ustanın 85 yıl önce ortadan kaybolmasından sonra,Tophane Lüleciliğini tarihin derinliklerinden günyüzüne çıkarmak için büyük uğraş verdiğini söyledi. Beyoğlu belediyesinin 155. Yılı etkinlikleri kapsamında Beyoğlu belediyesinin katkıları ile Beyoğlu Belediyesi sanat galerisinde düzenlenen sergide Murat ires, Doğa sporcusu ve dağcı Rıdvan Şükür'e seramik sanatı ve Tophane lüleleri hakkında bilgiler verdi. Tophane lüleciliğinin tarihinin 1600'lü yıllarda tütünün Osmanlı topraklarına girişiyle başladığını ve Önceleri basit olan lüle formları giderek daha estetik, daha fonksiyonel bir hal aldığını söyledi.

1600'lü yıllarda başlayan ve 350 yıl süren Lülecilik sanatının sonradan ortadan kaybolmasına duyarsız kalamayan irez'in çaba ve emeğini takdirle karşıladığını söyleyen Gebze dağcılık ve doğa sporları kulübü başkan yardımcısı Rıdvan Şükür, kendisini sergiye davet eden ve gezdiren Murat İrez'e teşekkür etti.