Topbaş'tan Otopark Uyarısı

Topbaş'tan Otopark Uyarısı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş." Şu anda binalara otopark yönetmeliğinin çalışmaları yapıldı."

Topbaş'tan Otopark Uyarısı

Eyüp Haliç Sahil Parkı ile Eyüp Bahçıvanlık Kursu 'nun açılışı yapıldı. Açılışa İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu ile Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu ile vatandaşlar katıldı.

Program öncesinde Başkan Topbaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kasımpaşa ile ilgili açıklamarına dair soruları cevapladı.

" MUTLAKA OTOPARK YAPACAKLAR "

Başkan Topbaş, program öncesinde gazetecilerin binaların altından otopark yapılması zorunluluğu ile ilgili sorularını yanıtladı.

Topbaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümet olarak kapalı otopark mecburiyeti konusunda yeni bir yasa hazırlığı içinde oldukları yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine "Zaten bütün binalarda otopark yapma zorunluluğu var. Bunu yerine getiremeyenler bunun bedelini ilgili belediyesine yatırarak otoparka katkıda bulunmuş oluyorlar. Parseller var 150 - 200 metrekarelik alanlarda. Bu alanlarda yer olmadığı için sıkıntı olduğu söyleniyor. Biz bir yönetmelik hazırladık. Orada 400 - 500 metrekare alana sahip olanların para yatırmalarını değil, mutlaka otopark yapmaları gerektiğini vurguladık" dedi.

Topbaş, " Sayın Başbakanımızın bahsettiği yerde de biz ciddi ölçekte otopark yapıyoruz. O bölge öyle. İstanbul'un geneline baktığımızda sokaklar artık geçilemez hale geldi. Yayalarımız rahatsız. Bunu düzenleyen birtakım çalışmalar var. Otopark sayısını artırırken bir taraftan da belirli metrekareye sahip olan parseller para yatırmak suretiyle bundan vazgeçemeyecekler. Mutlaka otopark yapacaklar " dedi.

Topbaş yönetmeliğe uymayanların cezai müeyyidesi olduğunu da hatırlatarak, "Projesi tasdik olmayacak ki o zaman. Ruhsat alamayacak. Şu anda o yönetmeliğin çalışmaları yapıldı. Devreye girdi veya girecek. 400 metrakare gibi minimum alanı olanlar mutlaka otopark yapmak zorunda olacaklar " şeklinde konuştu.

Otoparkın bir ihtiyaç olduğunu kaydeden Topbaş, sokakların genişliklerinin yeterli olmadığını belirtti. Topbaş, " Bu bakımdan düzenli otoparkların yapılması gerekiyor " dedi.

Eski yapıların bulunduğu alanlarda bölgesel parklar yapacaklarını kaydeden Topbaş, " İnsanımız istiyor ki kamyon kullanıyorsa kamyonunu kamyonet kullanıyorsa kamyonetini kapısına park etsin. Böyle bir anlayış olmaz. Burada tabii ilgili kurumların gerekli hassasiyeti göstermesi gerekiyor " dedi.

" HALKA RAĞMEN ADIM ATMAYI DÜŞÜNMÜYORUZ "

Kentsel dönüşümle ilgili yasa tasarısının Mayıs ayında yasalaşmasının beklendiğinin hatırlatılması üzerine Topbaş İstanbul'daki kentsel dönüşüm çalışmalarından da bahsetti.

Zeytinburnu Kartal gibi semtlerde kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Topbaş, " Tabii ki arzu ettiğimiz çok daha büyük ölçekte adımlar atılması. Tabii yasa şu, özellikle dönüşüm yapılması gereken alanlardaki yapılarla ilgili malik, sahip, hassasiyet göstermiyorsa, burada yasa devreye girerek, ilgili bakanlık gerekirse burayı istimlak edecek. ya da maliklerden üçte ikisi buna evet diyorsa, diğerleri evet demese bile bakanlık onların haklarını istimlak ederek, bunu gerçekleştirecek. Yani burada esas olan afet durumunda insanlarımızın hayatının ve malının devletin razı olmaması. Sayın Başbakanımız da bunu açıkça ifade ettiler. Bizim arzu ettiğimiz şu rızaen, karşılıklı anlaşarak beraberce bunu başaralım. Fikirtepe özelinde biz bir miktar imar artışı verdik. Henüz somut adımlar yok. Bekliyoruz. Tabii bir modeldi orası. Bakırköy'de de böyle talepler var. Her bir ilçede bir miktar imar artışı vererek, bir miktar da insanlar fedakarlık göstererek bunu başarabiliriz. Buna inanıyorum "şeklinde konuştu.

Halka rağmen bir adım atmayı düşünmediklerini belirten Topbaş, " Beraberce yürüyelim diyoruz ama mala tamah edilir ve maddi bir imkan olarak düşünülürse bu uygulamanın yürümesi çok zor " diye konuştu.

Kaynak: DHA