Topbaş, Kur'an Kursu Binasının Yıkımı açıklaması.

Topbaş, Kur'an Kursu Binasının Yıkımı açıklaması.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu'nda Büyük Piyalepaşa Camii Restorasyon Projesi Kapsamında Gerçekleştirilen Yıkımı değerlendirdi.

Topbaş, Kur'an Kursu Binasının Yıkımı açıklaması.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu'nda Büyük Piyalepaşa Camii Restorasyon Projesi kapsamında gerçekleştirilen yıkımın, İstanbul I Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun kararı çerçevesinde gerçekleştirildiğini bildirdi.

Topbaş, hizmet süresinin 3. yılını değerlendirdiği basın turunda, gazetecilerin yıkıma ilişkin sorularını yanıtladı. Kadir Topbaş, yıllar önce yapılan Kur'an kursu binasının, daha sonra öğrenci yurdu haline getirildiğini, ancak Koruma Kurulunun restorasyonla ilgili kararında, caminin bu yapılardan arındırılmasının da yer aldığını kaydetti.

Bu kararı yerine getirme sorumluluğunun ilgili dernekte olduğunu, ancak daha sonra kendilerine başka yer önerilmesine rağmen burada kalmakta ısrar ettiklerini anlatan Topbaş, şu bilgileri verdi:

''Valilikten gelen tebligat doğrultusunda belediye olarak bu yıkım kararını uygulamak üzere ekiplerimizi oraya gönderdik. Emniyet de tedbirleri aldı. Orada dernek yönetimi bir direniş hazırlamış. Orada kalmayan öğrencileri başka yerden getirerek bir tepki oluşturmaya çalışmış. Camilerimiz başta olmak üzere anıtsal eserlerimize saygılı olmamız gerekmekte. Orada bu düzenleme yapılırken, derneğin destek olmak yerine tavır koyması yanlış. Beyoğlu Belediyesi Encümeni yıkım kararı aldı. İlçe belediyesinin kendi araç ve gereci yetersiz olduğu için bizden ekipman desteği istedi. Biz de bu desteği verdik.''

Kaynak: AA