Topbaş: "Eksiklikler Konusunda İkaz Yapıldı"

Topbaş: "Eksiklikler Konusunda İkaz Yapıldı"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Tavukçu Deresi ile İlgili Olarak Gördüğü Eksiklikler Konusunda 3 Hafta Önce İSKİ Genel Müdürü, Müdür Yardımcısı ve Yüklenici Firmanın Sahiplerinin İkaz Edildiğini Belirterek, 'İkaz Edilmesine Rağmen Yeterli Derecede Duyarlılık Göstermediği ve Takip Edilmediği İçin de İSKİ Genel Müdürünü Görevden Alıyorum' Dedi.

Topbaş:

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Tavukçu Deresi ile ilgili olarak gördüğü eksiklikler konusunda 3 hafta önce İSKİ genel müdürü, müdür yardımcısı ve yüklenici firmanın sahiplerinin ikaz edildiğini belirterek, ''İkaz edilmesine rağmen yeterli derecede duyarlılık göstermediği ve takip edilmediği için de İSKİ genel müdürünü görevden alıyorum'' dedi.

Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde yaptığı açıklamada, İstanbul'un 14 milyon insanın yaşadığı, Avrupa'nın 21 ülkesinden daha büyük bir şehir olduğunu hatırlatarak, üç hafta önce Tavukçu deresi ile ilgili Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Vural'a bölgeden geçerken gördüğü eksikliklerden bahsettiğini, ikaz yapılmasını söylediğini kaydetti.

Topbaş, ancak alınan önlemlerin basit ve yeterli olmadığını, kent içinde risk taşıyıcı ve gerçekten hayata mal olan boyutlarda olduğunu dile getirerek, ''yüklenici firmanın buradaki işiyle ilgili yaptığımız ihale sözleşmesinin feshine karar verdim. Feshediyorum. Bu fesih şu anlama gelmekte. 2 yıl kamu kurum ve kuruluşlarında bu firma ihaleye giremez. Tabii bu tek taraflı değil. Tüm müteahhitleri buradan ikaz ediyorum. Aynı hassasiyet gösterilmediği takdirde biz bu duyarlılığımızı kamu adına hep yapacağız'' dedi.

Kadir Topbaş, ''İdare olarak, kamu vicdanında yanlış yapanların ve işlerine dikkat etmeyenlerin rahat bırakılmadıklarının görülmesini istedik'' dedi.

Bir gazetecinin, ''Yüklenici firma o işten tamamen çekilecek mi?'' sorusu üzerine de Topbaş, işin feshedilmesiyle yüklenici firmanın orada bir işinin kalmayacağını, tamamen çekileceğini vurgulayarak, ''Oradaki işleri ya başka müteahhide vereceğiz veya kendi imkanlarımızla yapacağız'' dedi.

Kadir Topbaş, bir gazetecinin, ''Bu konudan Başbakanı bilgilendirdiniz mi?'' sorusu üzerine de Başbakan ile sabah başka bir konuyla ilgili telefonla görüştüklerini anlattı. Topbaş, ''O arada ben, Sayın Başbakan'a, yüklenici firmaya el çektireceğimi söyledim, ama İSKİ Genel Müdürünü görevden alacağımı söylemedim. Kendisi de bana doğru olanı yapmamı söyledi'' dedi.

Öte yandan Kadir Topbaş tarafından bugün görevden alındığı açıklanan İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur, Bahçelievler'de 5 yaşındaki Dilara Dumrul'un ölümüne yol açan olayla ilgili kurum ve genel müdür olarak bir ihmalinin söz konusu olmadığını savundu.

Kendisinin her şeyden önce bir baba olduğunu vurgulayan Çodur, ''O ölen çocuğun acısını yüreğimde hissettim. Bu konuda, kurum olarak da genel müdür olarak da benim en ufak bir ihmalim söz konusu değil'' diye konuştu.

Bugüne kadar doğru bildiği hiçbir şeyden geri adım atmadığını ve çalıştığı tüm kurumlarda bu prensiplerle hareket ettiğini belirten Çodur, şöyle dedi:

''Bu kadar titizliğimize rağmen, böyle bir hadisenin olması tabii ki üzücü. Ama İstanbul çok zor bir yer. Yani, Bahçelievler gibi bir yerde altyapı yok. Siz, bu kadar yoğun yerde insanlarla iç içe altyapı yapıyorsunuz. Çok zor bir hadise. Bugüne kadar, kimse buralara altyapı yapmaya cesaret bile edememişken, biz cesaretle bunların tümüne girdik. Ama kolay değil. Keşke bu olay olmasaydı. Ateş düştüğü yeri yakıyor. O ailenin hakikaten acısını düşündüğüm zaman, keşke bizim gibi yüz tane genel müdür gitse de o ailenin çocuğu geri gelse. Bu da mümkün değil.''

Soruları yanıtlamayacağını da ifade eden Çodur, bir gazetecinin, ''İhmal olmadığını söylediniz. Büyükşehir Belediye Başkanı, konuyla ilgili ikaz yapıldığını açıkladı'' sorusuna, ''Öyle bir ikaz bize gelmedi. Kesinlikle bana öyle bir ikaz gelmedi'' yanıtını verdi.