Top Chef 2017 Birincisi Belirlendi

Top Chef 2017 Birincisi Belirlendi

Sofra/Compass Group Türkiye'nin bu yıl 5. kez düzenlediği geleneksel Top Chef 2017 Yarışması sonuçlandı.

Top Chef 2017 Birincisi Belirlendi
16.10.2017 14:35 | Son Güncelleme: 16.10.2017 14:35

Gastronometro ev sahipliğinde gerçekleşen Top Chef 2017'de, Sofra/Compass Group Türkiye'nin birbirinden profesyonel 12 şefi yarıştı. Birinciliği Şef Güneş Akman göğüsledi.

Sofra/Compass Group Türkiye tarafından bu yıl 5'incisi düzenlenen ve geleneksel hale gelen "Top Chef 2017"nin birincisi belli oldu. 14 Ekim tarihinde Türkiye'nin ilk gastronomi platformu olma özelliğiyle dikkat çeken GastronoMetro'da gerçekleştirilen yarışmada, Sofra/Compass Group Türkiye'nin 12 profesyonel şefi kıyasıya yarıştı. Kazanan Şef Güneş Akman oldu.

TÜRKİYE GENELİNDE YAPILAN ELEMELERLE 12 FİNALİST ŞEF BELİRLENDİ

Top Chef 2017'nin finali için Sofra/Compass Group Türkiye'ye bağlı olarak çalışan şefler kıyasıya mücadele etti. Top Chef'in, Türkiye genelinde yapılan bölgesel seçmelerinde toplamda 100 şef yarıştı. Bunun sonucunda Top Chef 2017'de yarışacak 12 finalist şef belirlendi.

Jüri üyeliğini Sofra/Compass Group Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Nihat Kartal, GastronoMetro Direktörü Maximillian J.W. Thomae, Yemek Kültürü Araştırmacısı Nilhan Aras, Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir? kitabının Yazarı, Blogger Salih Seçkin Sevinç, Youtuber, Hurriyet.com.tr Yazarı İdil Yazar, Peryön Türkiye İnsan Yönetimi Derneği Ege Şubesi Başkanı ve Egeria İstihdam ve Müşavirlik Ltd. Şti. Kurucusu Serdar Kalaycıoğlu ve Sofra/Compass Group Türkiye Sağlık, Güvenlik, Çevre ve Kalite Direktörü Füsun Atayata'nın yaptığı yarışmada birinciliği Şef Güneş Akman kazandı.

60 DAKİKADA 2 FARKLI TABAK SUNUMU

Ne hazırlayacaklarını önceden bilmeyen şeflerden, yarışma esnasında belirlenecek 5 malzemeyi kullanarak 60 dakika içerisinde 2 farklı tabak sunumu hazırlamaları istendi. Şeflerin bütün bilgi ve becerilerini kullanarak hazırladığı yemek tabakları jüri üyeleri tarafından test edildi. Lezzet, sunum, yaratıcılık, mutfak teknikleri, hijyen ve zamanlama gibi kriterlerin göz önünde bulundurulduğu değerlendirmeler sonucunda jüri birinciyi belirledi.

ŞEFLERİMİZLE GURUR DUYUYORUZ

Sofra/ Compass Group Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Nihat Kartal, bu yıl beşinci kez düzenledikleri Top Chef 2017 yarışmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: "Şeflerimiz Compass dünyasının en önemli değerlerinden biri. Top Chef, 5 yıl önce şeflerimize kendilerini gösterebilecekleri, geliştirebilecekleri bir platform yaratma hedefiyle başladı, bugün profesyonel yarışmalarla rekabet eder düzeye geldi. Her geçen yıl Top Chef'de daha zorlu bir rekabete tanık oluyoruz. Şeflerimiz artık birbirleriyle değil, adeta kendileriyle yarışıyorlar. Jürinin de işini zorlaştırıyorlar. Bu yıl bir kez daha hem yaptıkları işe hem ortaya çıkarttıkları sonuca bizleri hayran bıraktılar, gururlandırdılar."

TOP CHEF 2017'NİN GALİBİ GÜNEŞ AKMAN

"Sirkeli İncir Soslu Somon" ve "Bulgurlu İncir Tatlısı" sunumlarıyla birinciliği kazanan Şef Güneş Akman duygularını şu sözlerle anlattı: "Öncelikle böyle bir atmosferde yer almak ve birbirinden değerli ve profesyonel şeflerle yarışmak benim için çok heyecan vericiydi. Birinciliğe layık görüldüğüm için çok mutluyum. Çok kısa bir süre önce Sofra ailesine katıldım ve bu kısa süre içerisinde böyle bir başarı kazandığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Bana bu şansı veren tüm yöneticilerime ve Sofra Grup ailesine teşekkür ederim. Bir bayan şef olarak gelecekte kadın şeflerimize bu başarının ışık olmasını umut ediyorum."

Kaynak: Bültenler

title