Tombul: ''Dağ Fare Doğurmuştur''

Tombul: ''Dağ Fare Doğurmuştur''

KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, hükümetin gelecek yıl için yaptığı zam önerisini ''dağ fare doğurdu'' şeklinde değerlendirerek, ''Yüzde 4'lük teklifi değerlendirmeye bile gerek görmüyoruz'' dedi.

Tombul: ''Dağ Fare Doğurmuştur''

KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, hükümetin gelecek yıl için yaptığı zam önerisini ''dağ fare doğurdu'' şeklinde değerlendirerek, ''Yüzde 4'lük teklifi değerlendirmeye bile gerek görmüyoruz'' dedi.

Tombul, Başbakanlık Yeni Bina'daki toplu görüşmelerin 3. turunun tamamlanmasının ardından yaptığı açıklamada, görüşmelerin başından beri toplu görüşmelerden kamu çalışanlarına yönelik olumlu sonuç alınamayacağını söylediklerini, bugüne kadar yaşanan gelişmelerin de kendilerini doğruladığını söyledi.

Gelecek yıl için kamu emekçilerine önerilen zammın yüzde 4 olduğunun bildirildiğini ifade eden Tombul, ''Yani dağ fare doğurmuştur'' dedi.

Önerilen zammı tartışmalarının söz konusu olmadığını ve ''komik'' olarak nitelendirdiklerini dile getiren Tombul, kamu çalışanlarının insanca yaşayabileceği bir ücreti hak ettiğini kaydetti.

Tombul, sorunun sadece zam olmadığını, toplu sözleşme ve grev hakkı olmadan kamu çalışanlarının sorunlarının giderilemeyeceğinin bir kez daha görüldüğünü söyledi.

''Yüzde 4'lük teklifi değerlendirmeye bile gerek görmüyoruz'' diyen Tombul, bundan sonra izleyecekleri tavrı perşembe günü tüm ülkedeki şube başkanlarının katılacağı eylemin ardından netleştireceklerini bildirdi. Tombul, KESK'in bugüne kadar sürdürdüğü mücadeleyi bundan sonra da kararlılıkla sürdüreceğini ifade etti.

Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız da yaptığı açıklamada, hükümetin 2007 yılı için yüzde 4 artı enflasyon farkı teklifini, ''Bu, kamu çalışanlarına hakaret düzeyindedir'' şeklinde değerlendirdi.

Aile ve çocuk yardımı olmadan memur maaşının bir milyar 23 milyon, aile ve çocuk yardımı dahil 1 milyar 194 milyon liraya çıkarılmasını istediklerini belirten Akyıldız, şunları kaydetti:

''Devlet Planlama Teşkilatı tarafından ekonomik hedeflerle ilgili bir değerlendirme yapıldıktan sonra, 2007 yılı TÜFE artışının yüzde 4 olabileceğini ve hesaplarında da personel giderlerinin, ancak bunu karşılayabilecek düzeyde olabileceğini, aksi takdirde programın bütün hedeflerinin şaşabileceğini ifade ettiler. Bunun siyasi irade tarafından dile getirilmesi talebimiz olmuştur. Siyasi irade teklifini, 2007 yılı için yüzde 4 artı enflasyon farkı olarak ortaya koymuştur. Biz bu teklifi kamu çalışanlarına hakaret olarak görüyoruz.''

Akyıldız, teklifin kamu çalışanlarına hakaret düzeyinde olduğunu ifade ederek, Perşembe günü masaya daha ciddi ve gerçekçi rakamlarla gelinmesini beklediklerini bildirdi.

Gelinmediği takdirde tartışmanın çok uzamayacağını kaydeden Bircan Akyıldız, ''Neyi konuşacaksak netice alıcı bir noktada konuşmamız gerektiğini ifade ediyoruz. Aksi takdirde görüşmelerin uzatılmasının kimseye faydası yok. Siyaset, bunu anlamak istemiyorsa bunu alanlarda anlatmaya kararlıyız. 26 Ağustos Cumartesi günü bütün kamu çalışanlarını mitingimize bekliyoruz'' diye konuştu.

Kaynak: AA