Tolon Hangi Kitabın Okunmasını Tavsiye Etti?

Tolon Hangi Kitabın Okunmasını Tavsiye Etti?

Ergenekon Soruşturması Kapsamında Kocaeli Kandıra F Tipi Cezaevi'nde Tutuklu Bulunan Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Herkesin Okuması İçin Bir Kitap Önerdi.

Tolon Hangi Kitabın Okunmasını Tavsiye Etti?

Ergenekon soruşturması kapsamında Kocaeli Kandıra F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan emekli Orgeneral Hurşit Tolon, kendisini ziyaret eden Kocaeli Gazetesi'nin İmtiyaz Sahibi Tanzer Ünal'a herkesin Zihni Çakır'ın yazdığı 'Kod Adı Darbe' isimli kitabı okumasını istedi. Tolon, "Bu kitabı herkes okusun. Türkiye'de nelerin olup bittiğini anlarsınız." dedi.

Geçtiğimiz günlerde aldığı izinle Tolon'u ziyaret eden ve görüşmelerini kendi gazetesinde yayınlayan Ünal, yarınki gazetesinin manşetinde görüşmenin ikinci bölümünü yayınladı. Kendisini savunan Tolon, Ünal'a şöyle konuştu: "Dedem İbrahim Tolon, Atatük dönemininin subaylarındandı. Emekli olduktan sonra üçüncü, altıncı ve yedinci dönemlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Kocaeli Milletvekilliği yaptı. Yaşamımın hiçbir döneminde Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suç sayılacak hiçbir harekette bulunmadım. Her rütbe ve görevde ülkemi korudum ve kolladım."

Ünal'ın bir ihtiyacı olup olmadığı, istediği herhangi bir kitabı temin edebileceği yönündeki soruya Tolon, "Hayır istediğimiz her kitabı temin edebiliyoruz. Ben sana bir tavsiyede bulunayım. Ama mutlaka oku. Zihni Çakır'ın yazdığı Kod Adı Darbe isimli kitabı temin et ve oku. Herkes okusun. Türkiye'de nelerin olup bittiğini anlarsınız. Ben okudum, şimdi Şener Paşa okuyor. Şener Paşa'nın durumu da çok iyi" şeklinde cevap verdi.

Hurşit Tolon ile İzmit'te görev yaptığı 1997 yılından bu yana dostu olduğunu belirten Ünal, iyi günlerde hep beraber olduklarını, kötü günlerde de yanında olmak durumunda olduğunu söyledi. Ünal görüşmeyi şöyle aktardı: "Kapalı görüşme yaptık. Aramızda cam duvar vardı ve telefon aracılığıyla konuştuk. Üzerinde koyu renkli bir tişört vardı. Yüzü gülüyordu, morali yerindeydi. Görüşme sonunda ikimiz de ellerimizi cama dayayarak ayrıldık."

Kaynak: CHA