Tokyo'da "Gelenekten Geleceğe" Defilesi

Tokyo'da "Gelenekten Geleceğe" Defilesi

01.12.2015 10:07 | Son Güncelleme: 01.12.2015 10:07
Tokyo'da

Tokyo'da, Türk deri ve kumaş tasarımlarının yanı sıra Osmanlı kıyafetleri koleksiyonunu içeren "Gelenekten Geleceğe" defilesi yapıldı.

Tokyo'da, Türk deri ve kumaş tasarımlarının yanı sıra Osmanlı kıyafetleri koleksiyonunu içeren "Gelenekten Geleceğe" defilesi yapıldı.

Yunus Emre Enstitüsü, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü ve Bunka Moda Üniversitesi iş birliğiyle Bunka Moda Üniversitesi'nde düzenlenen "Gelenekten Geleceğe" defilesinde, Japon lisans ve yüksek lisans bölümü öğrencilerinin Türk deri ve kumaşlarıyla tasarladıkları kıyafetlerin sunumu yapıldı. Japon modasından seçkilerin de yer aldığı defilede ayrıca Olgunlaşma Enstitüsünün Osmanlı kıyafetleri koleksiyonu da beğeniye sunuldu. 

AA muhabirine açıklama yapan Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Ahmet Bülent Meriç, iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerinin 125. yılı etkinlikleri kapsamında iki ülke moda kültürünün sergilendiğini söyledi. 

Defilenin kültürel ilişkilere önemli bir katkı sağladığını aktaran Meriç, "Japon tarafı modernizmi, Türk tarafı ise tarihsel geçmişi temsil etti. Her iki tarafta sergilenen elbiseler oldukça ilgi gördü" dedi.

Tokyo Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Telat Aydın ise Türk tekstil firmalarıyla iş birliği içinde olduklarını belirterek, şunları söyledi:

"Japon öğrencilerin geçen sene deri ve Türk kumaşlarına yapılmış olan tasarımları var. Önümüzdeki yıl da bu defileye devam edeceğiz. Japon öğrencilerin Türk motif ve kumaşlarından esinlenerek bundan sonraki tasarımlarında bu motiflere daha fazla yer vermelerini arzuluyoruz." 

Bunka Moda Koleji Başkanı Sanae Kosugi de Türk tasarımcılarla ortak bir çalışma yaptıklarını belirterek, "Türk ve Japon öğrencilerin, iki kültür arasındaki birlikteliği geliştirmelerini istiyoruz. Defilede özellikle Osmanlı kültürünü hissettim. Osmanlı defilesinde kullanılan altın ve yeşil renkleri çok beğendim" değerlendirmesini yaptı.

Defileye Kültür ve Turizm Bakanlığı müsteşar yardımcıları Nihat Gül ve Nermin Kırım ile "Ertuğrul 1890" filminin Japon yönetmeni Mitsutoshi Tanaka, yazar-akademisyen Prof. Dr. İskender Pala'nın yanı sıra Türk ve Japon davetliler katıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Tokyo'da "Gelenekten Geleceğe" Defilesi - Tokyo
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 21.10.2020 23:14:01. #1.14#
title