Tokluk Hissi Veren Beş Yiyecek!
Haberler » Kadın » Haber

Tokluk Hissi Veren Beş Yiyecek!

Avustralya’daki bilim adamlarının 'tokluk endeksi' adlı fikir ışığında hazırladığı liste ile uzun süre tok kalacaksınız.

Tokluk Hissi Veren Beş Yiyecek!

Avustralya'daki bilim adamlarının 'tokluk endeksi' adlı ortaya çıkardığı fikir ışığında bir liste hazırlandı; sizi en uzun süre ve en tok tutacak besinlerin listesi ile hem tok kalacak, hem de daha az yiyeceksiniz.

Elma

Günde bir elma sizi sağlıklı kılar ve tok tutar. Elmanın tokluk konusunda bu kadar iyi olmasının muhtemel sebebi içindeki yüksek sıvı oranı. Çok su içeren yiyecekler hacim olarak daha büyük olmasına rağmen daha az kalori içerir. Yani az kaloriye karşılık gerekli besinleri almış olursunuz.

Çorba

Pennsylvania Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar rejimde olup da günde iki kez çorba içenlerin kilo kaybetmede ve bu kiloyu korumada daha başarılı olduğunu gösteriyor. Ortalama sayılar şunlar: Bir yılda yedi buçuk kilo. Tavuk ya da sebze çorbası en uzun süre tok tutanlar olacaktır.

Fasulye

Bu besinin en önemli yanı yüksek lif oranı. Uluslararası Beslenme Yöneticisi Doktor Ida Laquatra araştırmaların yüksek lif oranına sahip yiyeceklerin midede daha yavaş öğütüldüğünü ve tokluk hissinin yemek yedikten sonra çok daha uzun sürdüğünü gösterdiğini belirtiyor.

Patates

Patatesin yapılan bir araştırmada diğer yiyeceklerin geneline oranla üç kat daha uzun süre tok tuttuğu kanıtlanmış. Katılımcılar üzerinde yapılan araştırmada; iki saatin sonunda katılımcıların hâlâ tok olduğu gözlenmiş. Ancak, cips ya da patates kızartması aynı görevi görmüyor ve insanı aynı süre tok tutamıyor.

Yulaf

Yulaflı gevrekler bulup bulabileceğiniz en doyurucu kahvaltılık. Hem protein, hem de lif bakımından diğer tahıllı gevreklere oranla çok daha yüksek değerlerde olan yulafın üzerine yağsız yoğurt ya da süt ekleyerek yenildiği zaman tüm sabah tok kalacağınız garanti ediliyor.