TOKİ Kayaşehir'de "2+1" Konutların Kura Çekimi Yapıldı

TOKİ Kayaşehir'de "2+1" Konutların Kura Çekimi Yapıldı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından İstanbul Kayaşehir'de mahalle konseptiyle inşa edilen toplam bin 892 konuttan "2+1" tipine sahip bin 23 konutun kurası çekildi.

TOKİ Kayaşehir'de

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından İstanbul Kayaşehir'de mahalle konseptiyle inşa edilen toplam bin 892 konuttan "2+1" tipine sahip bin 23 konutun kurası çekildi.

Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi'nde Bakırköy 42. noterliği denetiminde gerçekleştirilen kura çekilişi TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik ve Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz'in katılımıyla gerçekleştirildi.

"2+1" tipi satışa sunulan bin 23 konut için 131 şehit yakını ve gazi, 899 engelli vatandaş ve 23 bin 116 kişilik normal başvuru yapıldı.

Kura çekilişi şehit yakınları ve gazilerin konutlarının belirlenmesiyle başlandı. Ardından 899 adet engelli başvurusundan kura çekimiyle 52 kişinin konutları belirlendi. Bu kategoride kalan 847 engelli vatandaşa ise ikinci bir şans tanınarak 23 bin 116 kişilik listenin içine dahil edildi. Toplamda bin 23 asil hak sahibinin belirlenmesinin ardından da 250 yedek talihli seçilecek.

Çekiliş sonuçları noter onayından sonra "www.toki.gov.tr" adresinden ilan edilecek. "1+1" ve "3+1" konutların kura çekilişi ise yarın gerçekleştirilecek.

"Toplamda 40 bine yakın müracaatımız oldu"

Kura çekilişinin açılışında konuşan Mehmet Özçelik, Kayabaşı'ndaki konutlara 2 yıldır çok emek verdiklerini belirterek, "Yatay mimari ve alçak katlı, altında dükkan, bisiklet yolları, alışveriş merkezi ve otoparkı olan çok güzel konutlar yaptık. İşçilik kalitesi olarak da elimizden geldiği kadar en iyisini, en güzelini yapmaya gayret gösterdik. İstanbul'da arsa en büyük sıkıntı. Arsa olduğu müddetçe konut üretmeye devam ediyoruz. Bu konutları yapmaya da devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Evlerin hepsinin oturulacak vaziyette bittiğini aktaran Özçelik, elektrik, su ve doğalgaz bağlama işlemlerinin ise yılbaşından sonra bitirileceği öngörüsünde bulundu.

Törende gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Özçelik, bin 892 konut için yaklaşık 40 bin başvuru yapıldığının altını çizerek, "Konutları orta seviyedeki vatandaşımız için yaptık. Bu konutların en belirli özelliği bitmiş olması. Yılbaşına kadar vatandaşlarımız konutlarına taşınabilirler." diye konuştu.

Özçelik, 2 senedir konutların yapımıyla uğraştıklarına işaret ederek, söz konusu konutların yan tarafında villa şeklinde "4+1" konutların açık artırma yöntemiyle satışına ise gelecek hafta başlanacağını söyledi.

"Böyle bir ülkede yaşadığım için çok mutluyum"

Kurada adı okunanlar, yakınlarına sarılarak büyük sevinç yaşadı. Konut sahibi olan bazı vatandaşlar mutluluk ve heyecandan gözyaşlarını tutamadı.

Kurada kendisine konut çıkan vatandaşlardan Erkan Karadeniz, "Normal başvuruda çıktı. 2+1 çekilişte nasip oldu. Dışarıya çıkmıştım, annem telefon açtı. Hiç beklemiyorduk ama iyi oldu, mutlu oldum. Önce Cumhurbaşkanımıza sonra TOKİ yetkililerine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Uzun zamandır bekliyorduk, özellikle burayı çok dikkatle takip ettim. Çünkü emsal projelerden biri, çok güzel bir proje nasip oldu. Eşimin daha haberi yok, ona da sürpriz olacak." ifadelerini kullandı.

Adnan İlgez de kendisinin terör gazisi olduğunu belirterek, "Sağolsun devletimiz, gazi ve şehitler için öncelikli imkan sunduğu için teşekkür ederiz. Her ailenin bir konutu olmasını isterim. 2 tane çocuğum var." diye konuştu.

Bilal Çöp ise 15 Temmuz gazisi olduğunu dile getirerek, "2+1 daireye başvuru yapmıştım. Çok heyecanlıyım, istediğim daire çıktı. Bundan sonraki yaşantımızda da orada oturmayı düşünüyorum. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin. Bize böyle imkanlar sundular." şeklinde konuştu.

Gülten Aysal, 4 çocuk annesi olduğunu kaydederek, "Yıllardır bir ev hayaliyle yaşadım. Tek oda da olsa razıydım. Buna da şükürler olsun. Allah hak edene nasip etsin. Cumhurbaşkanıma ve TOKİ Başkanıma sonsuz teşekkürler. Çok mutluyum. Bu duyguyu yaşamak lazım. Yaşamadan bilinmiyor. Çok istiyordum. Biraz önce kızıma 'bana çıkacak' dedim. Gerçekten de 'anne senin adın yazıyor' dedi ve ben şok oldum." yorumunu yaptı.

Murat Karakafa da "41 yaşında ev sahibi oldum. Cumhurbaşkanımız'a bu mutluluğu bize yaşattığı için şükranlarımı sunuyorum. Kirada oturuyorum ve 3 çocuğum var." şeklinde konuştu.

Nejla Çetin ise vazife malulu olduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanım Recep Tayyip Erdoğan'a ve TOKİ Başkanıma, hepsine hürmetlerim ve saygılarım var. Allah başımızdan eksik etmesin hiçbirini. Böyle bir ülkede yaşadığım için çok mutluyum. Çocuklarım var iki tane küçük, onları orada yetiştireceğim inşallah. Çok istiyordum, şu an titriyorum heyecanlıyım çok mutluyum. Allah herkese hayırlısıyla güle güle oturmayı nasip etsin inşallah. Bana ve çocuklarıma da..." ifadelerini kullandı.