TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar Eskişehir'de

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar Eskişehir'de

Kentpark Konutlarının Anahtar Teslim Töreni İçin Eskişehir'e Gelen Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Ülkede Çarpık ve Depreme Dayanıksız Yapılar Sökülüp Atılana Kadar TOKİ'nin Çalışmalarının Süreceğini Söyledi.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar Eskişehir'de

Kentpark konutlarının anahtar teslim töreni için Eskişehir'e gelen Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, ülkede çarpık ve depreme dayanıksız yapılar sökülüp atılana kadar TOKİ'nin çalışmalarının süreceğini söyledi.

TOKİ ve AL-REŞ inşaat işbirliğiyle Gökmeydan Mahallesi Dedelek Caddesi'nde yapımı tamamlanan 438 adet lüks konutun anahtar teslim törenine katılan TOKİ Başkanı Bayraktar, Türkiye'nin daha çağdaş, modern yerleşim birimlerine ihtiyacı olduğunu belirterek, "İnsanımızın sağlam, kaliteli konutlara ihtiyacı var ve özellikle büyükşehirlerimizin kentsel dönüşümlere ve gecekondulardan kurtarılmaya ihtiyacı var. Alt gelir ve yoksullarımızın ev sahibi olmaya ihtiyacı var. Nüfusun Türkiye'ye dengeli bir biçimde yayılmaya ihtiyacı var" dedi.

Türkiye'nin dört bir tarafında yürütülen çalışmaların tüm hızıyla devam edeceğini ifade eden Bayraktar, "Ülkemizi dünyayla kucaklaştırana kadar kentlerimizdeki bu çarpık yapıları, depreme dayanaksız yapıları söküp atana kadar çalışma azmimiz devam edecek. TOKİ olarak tecrübemiz çok arttı. Artan tecrübe ışığında bu işleri daha basitleştirerek, daha kaliteli ve fonksiyonel hale getirerek bu işe devam edeceğiz. Elimizde bilgi birikimi portföy, arşiv olarak atmaca gibi bir duruma geldik. Nerede ne yapacağını bilen senkronize olan çok çabuk konuşlanmayı bilen denetim mekanizmalarını, ihale sistemlerinin nasıl yapacağını çok iyi bilen TOKİ, bir okul durumuna geldi. Türkiye'de mühendislerle, müteahhitlerle, mimarlarla, zaman zaman aksamalar da oluyor. Eskişehir'de bir takım sıkıntılar yaşadık, bunları bırakmadık. Bir işportacı gibi bırakıp kaçmadık, bir marka gibi işimizin başında durduk, işimiz yıkılırsa başımıza yıkılsın mantığıyla sonuna kadar sorumluluk anlayışıyla işimize devam ediyoruz" diye konuştu.

"SOSYAL TESİSLERİN YAPIMINA HIZ VERİLECEK" 3 yıl içinde yüz adet eğitim ve araştırma hastanesinin TOKİ tarafından yapılacağını vurgulayan Bayraktar, "Konut ve sosyal donatılar dışında ülkemizin ihtiyacı olan hastaneler, eğitim tesisleri, sevgi ve huzur evleri, engelsiz yaşam merkezleri bunun yanı sıra sadece çok acil bölgelerde olmak üzere turizmi canlandırmak amacıyla bir takım atraksiyonlar verildi. Bu çok lokal bir şey. Şu anda bizim görevimiz turizme girmek değil. Kaynak geliştirme noktasında bir proje olursa o projeye gireriz. TOKİ, bu işten istifade edecekse biz bu işe gireriz. Onun dışında turizm işine girmek gibi önümüzde bir projeksiyon gözükmüyor. Türkiye'de 2011 yılı sonuna kadar yüz adet Eğitim ve Araştırma Hastanesi yapacak. Bunlardan 20'sinin ihalesini yaptık inşaatlarına başladık" şeklinde konuştu.

"KALFA, USTA OLMAYAN MÜTEAHHİT OLUYOR" Yapılan konutları müteahhitlerin yaptığını kaydeden Bayraktar, "İşlerin tamamı müteahhitlik alanı. Yaptığımız işleri kazma kürek alıp kendimiz yapmıyoruz, müteahhitler yapıyor. Türkiye'nin büyük bir ihtiyacı da müteahhitleri disipline etmek. Ülkemizde hiçbir iş yapamayan gelip müteahhitlik yapıyor. Yani kalfa, usta olamayan müteahhit oluyor. Müteahhitliğin disipline olması lazım, bir formasyonu ve eğitimi olması lazım, ya alaydan ya mektepten yetişecek ama, maalesef hiçbir iş yapamayan müteahhitlik yapıyor. Onun için TOKİ'ye saldırıyorlar. TOKİ konut piyasasını disipline ederek, fiyatları aşağıya çekecek, özel sektörün gitmediği bölgelerde konut yapacak. Kentsel yenilenmeleri temin edecek okullar, hastaneler yapacak; bunları müteahhitler yapıyor mu? Müteahhitler, zengin bölgelerde pahalı konut yapıyorlar, pahalı satıyorlar, çok kar ediyorlar, şimdi kar marjları düştü. Biz diyoruz ki rutin, herkesin yapabildiği işlerde kar marjı düşük olmalı. Gerçek ve işini iyi yapan müteahhitlerin bizden yakınmaması lazım. Yakınanların işini yapamayanlar olduğunu düşünüyorum. Türkiye'de bir müteahhit, Şırnak'a, Hakkari'yi gidip konut yapar mı? Şu anda TOKİ 81 il, 447 ilçede, bin şantiyede 310 bin konuta ulaştık. 200 bin konutu bitirme aşamasına getirdik, 170 binini teslim ettik" ifadesinde bulundu.

(HÖ-MŞ-NÇ-Y)

Kaynak: İHA