TOKİ Başkanı Bayraktar: "Terör grupları ve kadın ticareti yapanlar gecekondu bölgelerinden besleniyor"

TOKİ Başkanı Bayraktar: "Terör grupları ve kadın ticareti yapanlar gecekondu bölgelerinden besleniyor"

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, son yıllarda yapılan çalışmalar ve çıkartılan yasalarla gecekondulaşmanın önüne geçilmeye çalışıldığını bildirdi. Türkiye'de kadın ticareti, eroin satışı yapanlarla birlikte terör örgütü gibi yasa dışı işlerle uğraşan birçok kişinin gecekondu bölgelerinden beslendiğini kaydeden Bayraktar, bu kişilerin gecekondu olgusunun kaldırı...

TOKİ Başkanı Bayraktar:

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, son yıllarda yapılan çalışmalar ve çıkartılan yasalarla gecekondulaşmanın önüne geçilmeye çalışıldığını bildirdi. Türkiye'de kadın ticareti, eroin satışı yapanlarla birlikte terör örgütü gibi yasa dışı işlerle uğraşan birçok kişinin gecekondu bölgelerinden beslendiğini kaydeden Bayraktar, bu kişilerin gecekondu olgusunun kaldırıp atılmasına engel olmaya çalıştığını açıkladı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kayseri Şubesi tarafından düzenlenen 'Kentsel Dönüşüm ve Konut Finansmanı' konulu 'İnşaat ve Yapı Malzemeleri Sektör Kurulu Toplantısı'na katılan Bayraktar, gecekondulaşmanın önüne geçilmesini engellemek için masum insanların kullanıldığını vurguladı.

Türkiye'nin geldiği konum itibariyle artık şehirlerdeki çarpık salaş, kaçak ve depreme dayanıksız yapıların sökülüp atılmasının zamanının geldiğini aktaran Bayraktar, Türkiye genelinde 16 milyona yakın konutun bulunduğunu bildirdi.

Bu konutların yüzde 50'den fazlasının kaçak ve depreme dayanıksız olduğunu anlatan Bayraktar, "Bu büyük tehlikeden ve kaynak israfından Türkiye'nin kurtarılması lazım. Mevcut hükümet, bunu sıkça dile getirdi ve ana eksen olarak bu konuda TOKİ'yi görevlendirdi. Biz de kanunlarımızdaki değişikliklerle belediyelerimizle entegre olduk. Bugün Türkiye'de 131 belediye ile 62 bölgede kentsel yenileme gecekondu dönüşüm çalışması başlattık. Başarılı da olduk. Ancak bu konu, hem siyasi hem konjoktüreldir. Elde edilen başarı yeterli değil. Daha fazla çalışmamız gerekiyor" dedi.

Kentsel dönüşümü engellemek için olanca gayretleriyle çalışan yasa dışı işlerle uğraşan insanların olduğunu dile getiren Bayraktar, özellikle İstanbul'da gecekondu dönüşümlerine bu grupların engel olmaya çalıştığını bunu yaparken de, açıkgözlüleri ve fırsatçıları işin vitrinine koyduğunu vurguladı.

Bu oluşumların önüne geçmek için ellerinden geleni yapacaklarını anlatan Bayraktar, ciddi, kararlı bir devlet ve hükümet yapısıyla gecekondu dönüşümlerinin başlatılması gerektiğini savundu.

TOKİ'nin 5 yıl içinde belediyelerle çok organize bir şekilde çalıştığını kaydeden Bayraktar, 81 ilde 380 ilçede 900'e yakın şantiyede faaliyetlerin devam ettiğini açıkladı. Bayraktar, yapılan 285 bin konutun 240 binini alt ve orta gelir grubuna ürettiklerini söyledi.

Hedeflerinin 500 bin konut olduğuna değinen Bayraktar, bu hedefe yaklaşırken bundan sonra alt gelir grubuna ve yoksullara odaklanmayı düşündüklerini belirtti.

Toplantıya katılan Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Özkan Erbakan da, ''Kentsel dönüşümde finansman konularıyla ilgili yeni modeller üretilmesi ve bunların uygulamaya geçirilmesi gerektiğine değindi.

Kentsel dönüşüm konusunun sosyal çöküntü problemlerinin çözümlenmesi üzerine temellendirildiğini anlatan Erbakan, bu dönüşümde fiziki, sosyal ve ekonomik koşulların göz ardı edilmemesi gerektiğini açıkladı.

Hazırlanan kentsel dönüşüm projelerinin uygulamaya geçmesi için gerekli olan finansman kaynaklarının Türkiye açısından henüz yeterli olmadığını belirten Erbakan, finansman konularıyla ilgili yeni modeller üretilerek bunları hayata geçirmek gerektiğini açıkladı.

Erbakan, Türkiye genelinde tapu ve kadastro çalışmalarının da tamamlanma aşamasına geldiğine değinerek, ''Kadastro konusunda yaptığımız mekansal bilgi sistemi altyapısını süratle oluşturmaktayız. Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi Projesi'ni de uygulamaya koyacağız. Bütün tapu işlemleri bundan sonra elektronik ortamda yapılacaktır" diye konuştu.

Kaynak: CHA