Toki Başkan Vekili Bayraktar, "Başbakanımız Bu Lojman İşini Takip Ediyor O Bakımdan Daha Titiz Davranıyoruz"

Toki Başkan Vekili Bayraktar, "Başbakanımız Bu Lojman İşini Takip Ediyor O Bakımdan Daha Titiz Davranıyoruz"

Toplu Konut İdaresi(toki) Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, Toki'nin Faaliyetleri Ve Güncel Gelişmelerle İlgili Ankara'da Basın Toplantısı Düzenledi.

Toki Başkan Vekili Bayraktar,

Toplu Konut İdaresi(TOKİ) Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, TOKİ`nin faaliyetleri ve güncel gelişmelerle ilgili Ankara`da basın toplantısı düzenledi.

-GECEKONDUNUN ÖNÜNE GECECEĞİZ-

2007 yılı sonuna kadar 250 bin konut yapmayı hedeflediklerini ifade eden TOKİ Başkan Vekili Bayraktar, TOKİ olarak özel sektörün gitmediği bölgelerde konutlar ürettiklerini ifade etti.

Faaliyetlerinin hızla devam ettiğini söyleyen Bayraktar,¨Alt gelirli vatandaşların kısa sürede kira öder gibi ev sahibi olması için konut üretiyoruz. Gecekondu bölgelerinin, kaçak yapılaşmanın önünü geçmek için konut üretiyoruz. 200 ilçede faaliyet gösteriyoruz. Bu yıl sonuna kadar 200 bin konuta aşacağız.

Gecekondu döşüm projesi için çalışmalar devam etmektedir. 100`e yakın belediye Gecekondu Dönüşüm Projesi için çalışmalar yapmaya başladı¨ dedi.

-2007 SONUNA KADAR 250 BİN KONUT-

Doğal afetlere zarar gören insanlar için de konutlar ürettiklerini ifade eden Bayraktar, TOKİ ait arsalara da 43 bin civarında konut yapıldığını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü; ¨İlk kez bu kadar planlı bir kentleşme atağı başlatılmıştır.200 bin konut rakamını yakaladık. Vatandaşların gösterdiği güven ve ilgi azmimizi arttırmıytır. Yıl sonuna kadar 220 bin konut rakamına ulaşacağız. 2007 sonunda 250 bin konut rakamını aşmış olacağız. TOKİ modern kentlerin bütün unsurlarını kapsayan anlayışla hizmet etmektedir. Bu sosyal devlet olgusuna katkı sağlamaktadır. Sağlam ve kaliteli evler insanlık hakkıdır¨dedi.

-LOJMAN-

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan TOKİ Başkan Vekili Bayraktar, Şırnak`ta bir askerin evinin basılarak öldürülmesi sonrasında Başbakan Erdoğan`ın talimat verdim ek lojman yapılacak sözlerinin hatırlatılması üzerine,¨Çukurca`daki terör olayından sonra orada 350 civarında lojman yapıyoruz. İnşaatlerin ihalesi yeni bitti. Emniyet ve Genelkurmay Başkanlığı ile bu çalışmalarımız 2 senedir devam ediyor. Lojmanlar konusunda biz Doğu ve Güneydoğu`daki memurlar için sıcak bakıyoru. Diğer bölgelerdeki memurlarımız için ise konut tarzında ev sahibi olmasına sıcak bakıyoruz.

-BAŞBAKAN`DAN SIKI TAKİP-

Şemdinli`deki lojmanlar belki bu sene biter ama diğerleri bitmez. Kış şartları ağır olduğu onları önümüzdeki sene bitireceğiz.Arsa temininde de güçlük çekiyoruz o bölgerde. Başbakanımız bu lojman işini takip ediyor o bakımdan daha titiz davranıyoruz.

Bu son Şırnak olayından sonra Başbakanın bir talimatı yok. Başbakan 2 senedir bana bu konuda talimat veriyor. Bu işi sıkı tut, acele et diye sürekli soruyor. Şırnak projesi daha önce vardı. Şahıslardan bile arsa aldık.¨dedi.

-MİLLETVEKİLİ LOJMANLARI-

Milletvekili lojmanları için hazırlanan projenin bittiğini söyleyen Bayraktar, lojmanların yerine yeşil alanı bol, göletleri olan, suit ve ofis daireleri de olan, ticaret merkezlerinin bulunduğu modern bir yerleşim birimi yapacaklarını söyledi. Bayraktar, lojmanların yerine 1500 ile 2000 arasında konut yapacaklarını ifade etti

-MÜTAAHİTLER-

Türkiye`de mütaahit sorunu olduğunu söyleyen Bayraktar, başka iş yapamayan insanların mütaahitlik yaptığını belirtti.

Eskişehir, Denizli , İzmir ve Trabzon illerindeki bazı konutlarda mütaahitler nedeniyle sorunlar yaşadıklarını söyleyen Bayraktar, ¨Bize iş yapan mütaahit çekip gidemez. Giderse kolunu bacağını bırakıp gitmek zorunda.Ona göre anlaşmalar yapıyoruz¨diye konuştu.

Mütaahitleri zor durumda bulunmamak için çalıştıklarını söyleyen Bayraktar, bundan sonra yüzde 12`sini ödedikleri KDV`nin yüzde 15 olarak ödeneceğini belirterek,¨Bize çalışan mütaahitlerin paralarını aksatmadan ödüyoruz. Ama bundan sonra işini aksatan, kötü yapan mütaahitlerin ödelemelerini geciktireceğiz.¨diye konuştu