TOKİ, Adana'da Dargelirlinin Ev Hayalini Gerçeğe Dönüştürdü

TOKİ, Adana'da Dargelirlinin Ev Hayalini Gerçeğe Dönüştürdü

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Altyapı, Sosyal Donatı ve Çevre Düzenlemeleriyle Birlikte 81 İlde, 432 İlçede, Bin 48 Şantiyede Toplam 316 Bin 941 Konuta Ulaştı. Bu Konutlardan 196 Bini Tamamlanarak Hak Sahiplerine Teslim Edildi.

TOKİ, Adana'da Dargelirlinin Ev Hayalini Gerçeğe Dönüştürdü

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), altyapı, sosyal donatı ve çevre düzenlemeleriyle birlikte 81 ilde, 432 ilçede, bin 48 şantiyede toplam 316 bin 941 konuta ulaştı. Bu konutlardan 196 bini tamamlanarak hak sahiplerine teslim edildi.

TOKİ, Adana genelinde de yaklaşık 10 bini aşkın konut, cami, okul, spor salonu, ticaret merkezi, sevgi evleri, hastane, sağlık ocağının temelini attı. Bu yapılardan bir bölümü, hak sahiplerine teslim etti, bir kısmının inşaatına devam ediliyor. İnşaatına başlanan her etap konuta vatandaşlar büyük bir ilgi gösteriyor.

Adana'da yaşayan Ufuk Yufka, iki yıldır, kurada çıkan TOKİ evlerinde oturduğunu ifade ederek, "Kira bedellerinin peşin alındığı Adana'da aylık taksitlere evimizin borcunu ödüyoruz. Aylık 450 YTL'ye ev sahibi olacağız. TOKİ böyle bir imkan sağlamasaydı, bu imkanlarla 40 senede bile zor ev sahibi olurduk" şeklinde konuştu.

Yedi yıl babasına ait evde oturan Ufuk Yufka, TOKİ'den ev çıkana kadar ev almak için çok uğraşmış. Ancak maddi gücü buna elvermemiş. Mobilya boyacılığı yaparak geçimini sağlayan iki çocuk babası Yufka, "Evet, kira vermiyordum. Ama 'bizimdir' diyebileceğimiz bir evimiz yoktu. Banka kredesi ile ev almak istedik. Ama kredi faizlerine gücümüz yetmedi" dedi.

TOKİ'nin Yüreğir ilçesinde inşa ettiği 1. Etap 212 konuta büyük bir 'umutla' müracaat ettiğini ve kendilerine ev çıktığını anlatan Yufka, "İki yıldır evimizde oturuyoruz. Kira bedellerinin peşin alındığı Adana'da aylık taksitlere evimizin borcunu ödüyoruz. Aylık 450 YTL'ye ev sahibi olacağız. TOKİ böyle bir imkan sağlamasaydı, bu imkanlarla 40 senede bile zor ev sahibi olurduk" diye konuştu.

Adana'da 16 yıllık devlet memuru olan Mehmet Doğançay'ın da ev hayali Ufuk Yufka'nınkinden farksız. Üç çocuk babası polis memuru Doğançay, eşiyle şehri dolaşırken, "Bu kadar inşaat yapılıyor. Acaba bir gün bizim de bir dairemiz olacak mı?" diye düşünürken, TOKİ'nin uygulamalarını duymuş. İlk başvuruda da kuradan kendisine daire çıkınca sevincinden havaya fırlamış. Mevcut imkanlarıyla bir gün ev sahibi olacağının aklının ucundan geçmediğini ifade eden Doğançay, "Bugüne kadar müteahhitle ilgili çok iyi şeyler duymadık. Ama devlet garantisiyle kısa sürede kira öder gibi bir eve kavuştuk. Çok mutluyum. 10 sene yıllık 4 bin YTL kiraya versem, 40 bin YTL eder. Benim evimin sözleşmedeki değeri 59 bin YTL. Bu hesaba göre ben 140 metre karelik daireyi 19 bin YTL'ye almış oluyorum" dedi.

Maliye memuru Hasan Koşok da 20 yıl kiracı olarak kalmış. Dört çocuk babası Koşok, aldığı maaşla ev sahibi olmasının imkansız olduğunu hatırlatarak, "Ama şimdi 452 YTL aylık taksitle 'benimdir' dediğim bir evde oturuyorum" şeklinde konuştu.

TOKİ, altyapı, sosyal donatı ve çevre düzenlemeleriyle birlikte 81 ilde, 432 ilçede, 1.048 şantiyede toplam 316 bin 941 konuta ulaştı. Bu konutlardan 196 bini tamamlanarak hak sahiplerine teslim edildi. TOKİ, Adana genelinde yaklaşık 10 bini aşkın konut, cami, okul, spor salonu, ticaret merkezi, sevgi evleri, hastane, sağlık ocağının temelini attı. Bu yapılardan bir bölümü, hak sahiplerine teslim etti, bir kısmının inşaatına devam ediliyor. İnşaatına başlanan her etap konuta vatandaşlar büyük bir ilgi gösteriyor.TOKİ'NİN ADANA'DAKİ UYGULAMALARITeslim Edilen Ve Teslim Aşamasındaki Konut Projeleri

Adana - Kozan (720 konut alt gelir) + (ticaret mrk., cami, ilköğretim24) 864

Adana Karaisalı 2.Etap 96 konut

Adana Kargakekeç 1. Bölge 336

Adana Kargakekeç 2. Bölge İlköğretim 24, Sağlık Ocağı, Cami, Şadırvan, Ticaret Mrk.(Alt Gelir Grubu) 588

Adana Merkez Yüreğir 168 konut (Alt Gelir)

Adana Merkez Yüreğir Aksantaş (308 alt gelir grubu) + (ticaret, lise24, cami) 888

Adana Seyhan (176 Konut Alt Gelir Grubuna) 908

Adana Seyhan Gürselpaşa 224

Adana Seyhan Sarıhular (Alt Gelir) 860

Adana Seyhan Sarıhular sosyal donatı, ilköğretim(32), lise(32), cami, şadırvan, 3 adet büfe, spor salonu, tic. mrk., +SHÇEK sevgi evleri, karaisalı 96 konut 117

Adana Seyhan-Zincirlibağlar 1.084

Adana Sofulu 1. Bölge 784

Adana Sofulu 2. Bölge + sosyal donatı (ilköğretim(24), sağlık ocağı, ticaret mrk, cami) 308

Adana Yüreğir 1. Bölge 212

Adana Yüreğir 2. Bölge 580

Adana Yüreğir Köprülü Mah. 988 Konut ve sosyal Donatısı (32 Derslikli İlköğretim, 32 Derslikli Lise, Spor Sal., Sağ. Oc., Tic. Mer., Camii, Şad., Kütp., Saat Kul.)İNŞAATI DEVAM EDEN KONUT PROJELERİAdana - Yüreğir - Buruk (Tarımköy) 113

Adana Kürkçüler Konut + Tic. Mrkz., İlöğretim 5, cami, Şadırvan, Sağlık Ocağı 97