Tokat: Kobi Eğitim Projesi

Tokat: Kobi Eğitim Projesi

İstanbul Kültür Üniversitesi'nin "KOBİ Eğitim Projesi" kapsamında Tokat Ticaret ve Sanayi Odası İşbirliğinde kentteki işadamı ve işletme sahiplerine eğitim semineri verildi.

Tokat: Kobi Eğitim Projesi

İstanbul Kültür Üniversitesi'nin "KOBİ Eğitim Projesi" kapsamında Tokat Ticaret ve Sanayi Odası İşbirliğinde kentteki işadamı ve işletme sahiplerine eğitim semineri verildi.

Üniversite-Reel Sektör-Bankacılık sektörü temsilcilerini aynı hedef için bir araya getirerek sektörlerarası bağların sıkılaşmasını sağlayan ilk ciddi proje olan "KOBİ Eğitim Projesi"ni uygulamaya koyan İstanbul Kültür Üniversitesi Edirne, Balıkesir ve Malatya'dan sonra Tokat'ta da bir eğitim çalışması yaptı. Tokat TSO ve Şekerbank işbirliğinde İstanbul Kültür Üniversitesi tarafından verilen KOBİ Eğitim Projesi kapsamındaki eğitim çalışması TTSO Meclis Salonu'nda yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan TTSO Başkanı Orhan Sarıtaşlı, Türkiye'de KOBİ'lerin başarılı olması eğitime bağlı olduğunu söyledi. Sarıtaşlı, "KOBİ'lerin geleceğe emin adımlarla yürümesi için bu tür eğitimlerin, seminerlerin büyük etkisi vardır. Ülkemizde dönem dönem krizler yaşıyoruz. Yavaş yavaş her şey rayına oturmaya başladı. Ancak dalgalanma ve krizlerde neler yapılabileceğini seminerimizde öğrenmiş olacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Yapılan açılış konuşmasının ardından Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi ve KOBİ Danışma Birimi Danışmanlarından Doç. Dr. Şevket Sayılgan, "Yeni Dönem Yatırım, Üretim, Satış Karar ve Davranışlarının Yönetilmesi" konusunda seminer verdi. Sayılgan, yeni dönem olarak tabir edilen düşük enflasyonlu dönemde firma yönetiminin önemine değinerek, "Maliyetini yönetemeyen firmalar ayakta kalamaz. Günlük hayatta geçerli olan 'Büyük balık küçük balığı yutar' cümlesi 'hızlı balık büyük balığı yutar' olarak değişmiştir. Bugün artık Türkiye bir yapılanma değişimi içerisinde. Yaklaşık son 30 yıldır enflasyonist ortam, bu son 3-4 aylık dönemi hariç tutacak olursak düşük enflasyonlu bir yapıya dönüşüyor. Bu kendi adıyla bir şey ifade ediyor ama şirket bazında yönetim tarzı açısından tamamen farklı uygulamaları gerekiyor. Bu uygulamalar doğal olarak firmalarımızın adaptasyonunu konusunda yeniden yapılanma denilen süreci ortaya çıkarıyor" diye konuştu.