Tokat Kebabının Hangi Yöreye Ait Olduğu Tartışmaları

Tokat Kebabının Hangi Yöreye Ait Olduğu Tartışmaları

"Konaklarda ve bağ evlerinde yapılan ocaklardan dolayı Tokat kebabının bu yöreye ait olduğunu düşünmekteyiz" dedi.

Tokat Kebabının Hangi Yöreye Ait Olduğu Tartışmaları

Tokat Kültür ve Sanat Derneği Başkan Yardımcısı Hasan Erdem, Tokat kebabının hangi yöreye ait olduğu tartışmalarına ilişkin,

"Konaklarda ve bağ evlerinde yapılan ocaklardan dolayı Tokat kebabının bu yöreye ait olduğunu düşünmekteyiz" dedi.

Erdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tokat kebabının, yörede yetiştirilen sebzelerle kuzu etinden yapıldığını hatırlattı. Tokat'taki bağ evlerinde ve eski evlerde, yöreye özgü fırın sistemleri bulunduğunu anlatan Erdem, "Tokat'ın eski evlerinde ve bağ evlerinde bir fırın ve yanında da Tokat kebabı ocağından oluşan bir kompleks yapı var. Dönemin mimarları veya mühendisleri böyle bir çözüm üretmişler. 1950'li yıllarda önemli sanat tarihi hocalarından Mahmut Akok, 1952 yılında İlahiyat Dergisi'nde yayınlanan belgesinde kentteki birkaç konağı incelemiş ve çizimini de yapmış. Eski Tokat evlerinde kebap ocakları mevcut" diye konuştu.

Bu kapsamda dernek olarak bir çalışma başlattıklarını belirten Erdem,

"Dernek başkanımız Murat Oruç öncülüğünde, eski evlerdeki kebap ocaklarının fotoğrafını çekerek gelecek nesillere aktarmayı planlıyoruz. Konaklarda ve bağ evlerinde yapılan bu ocaklardan dolayı Tokat kebabının bu yöreye ait olduğunu düşünmekteyiz. Tokat kebabını sahiplenmeye çalışan vilayetler eski evlerinde ve konaklarında böyle ocaklar varsa, örnek gösterirlerse tartışmaya katkı sağlayacağını düşünüyorum. Böyle ocaklarının olmadığını tahmin ediyorum" ifadelerini kullandı.

-Tokat kebabına coğrafi işaret alma çalışmaları-

Erdem, Tokat kebabının hangi yöreye ait olduğu yönündeki tartışmalarla ilgili, "İnsanlar turizm ve marka oluşturma çabasında. Kebap tartışmasının bundan kaynaklandığını düşünüyorum. Tokat Anadolu'nun başka illerinde barındırmayan özellikleri bünyesinde barındırıyor" diye konuştu.

Tokat kebabına patent almak için Tokat Ticaret ve Sanayi Odası'nın (TSO) yıllar önce çalışma başlattığını anımsatan Erdem, "Son günlerde üniversitemizdeki bazı hocalarımızın da girişimiyle Tokat kebabına coğrafi işaret alma konusu gündeme geldi. Tokat kebabı, coğrafi işareti alınarak Tokat'a kazandırılacak" dedi.

Tokat TSO Başkanı Ahmet Arat, Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp'ün ulusal bir televizyon kanalında, Tokat türküsü eşliğinde Tokat kebabını, Sebzeli Sivas kebabı olarak tanıttığını ileri sürmüştü. Arat'ın açıklamalarının ardından Tokat kebabının hangi yöreye ait olduğu tartışmaları başlamıştı.

Muhabir: Ekber Türkoğlu

Yayıncı: Ahmet Ekici - TOKAT