Tokat Karaciğer Hastası Kadın, Eşdeğer İlaç Farkı Mağduru Oldu

Tokat Karaciğer Hastası Kadın, Eşdeğer İlaç Farkı Mağduru Oldu

Tokat'ta karaciğer yetmezliği nedeniyel 3 yıl önce ameliyat olan Hafize Tanrıverdi(68)'nin, nakil sonrası düzenli olarak kullandığı ilaçlarında eşdeğer fiyat farkı çıktı.

Tokat'ta karaciğer yetmezliği nedeniyel 3 yıl önce ameliyat olan Hafize Tanrıverdi(68)'nin, nakil sonrası düzenli olarak kullandığı ilaçlarında eşdeğer fiyat farkı çıktı. Daha önce ücretsiz olarak aldığı ilaçlarında 186 lira fark çıkan Tanrıverdi, bu nedenle mağdur olduğunu söyledi.

Kent merkezinde yaşayan ve işçi emeklisi İbrahim Tanrıverdi ile evli olan 3 çocuk annesi Hafize Tanrıverdi, yıllarca karaciğer yetmezliği rahatsızlığı yaşadı. 3 yıl önce İstanbul'da kızı Ayla Ergüzer'den karaciğer nakli yapıldı. Başarılı geçen ameliyat sonrasında 'Prograf' adlı nakil ilacını kullanmaya başladı. Ancak Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan ilaçlarda eşdeğer uygulaması nedeni ile sıkıntı yaşadı. Düzenli olarak ilaçlarını aldığı eczaneye giden Tanrıverdi'ye kullandığı ilacın muadili olmamasına karşın 180 liralık fark ödemesi çıkarıldı. Bu nedenle ilaçlarını alamayan Tanrıverdi mağdur olduğunu söyledi. Tanrıverdi, Ben 28 yıldır karaciğer hastasıyım. 3 yıl önce nakil yaptırdım. Nakil olduktan raporlu ilaçlarım vardı, alıyordum. Şimdi 186 lira ilaç farkı çıktı. Şimdiye kadar ilaçlarımı hiç ihmal etmiyorum. Şimdi de ihmal etmek istemiyorum. Karaciğeri büyük kızımdan aldım. Devletimizden Allah razı olsun benim ameliyatıma katkıda bulundu ve ameliyat ettirdi. Ama şimdi şu durumda ilaç parasını verecek halim yok. Ben emekli eşiyim. İlaçları alamazsam karaciğer atacak, bende mağdur olup hastalanıp öleceğim. Cumhurbaşkanımızdan, Başbakanımızdan da rica ediyorum, bu mağduriyeti gidersinler dedi.

'VATANDAŞ MAĞDUR OLUYOR'

Hafize Tanrıverdi'nin eczacısı Mahmut Sönmez, son dönemde bu şekilde mağduriyetlerin yaşandığını ifade ederek, Hastamıza bu nakil ilaçlarını da 3-4 yıldır düzenli bir şekilde veriyoruz. Emekli olduğu için herhangi bir ücret talep edilmiyordu ve tamamını devlet ödüyordu. Ama bugün reçeteyi girdiğimizde 186 lira fark çıktı ve hasta mağdur olduğu için bu ilaçları alamayacağını söyledi. Biz de ilacını birkaç günlük almasını, belki bu süreçte hatanın düzeltilebileceğini söyledik. İlaçlarını birer kutuya düşürdük. Ama sadece birer kutu aldığında da 30 lira fark ödemek zorunda. Şimdi böyle bir durumla karşı karşıyayız. Devlet politikası olarak ilaçlarda fiyatları Sağlık Bakanlığı belirliyor. Eşdeğer uygulaması diye bir uygulamamız var. Eşdeğer uygulamasında fiyat farkı çıkarmayan ilaçlar oluyor. Ama Hafize teyzenin kullandığı ilaçta herhangi bir eşdeğer olmamasına rağmen, fiyat farkı çıkıyor. Başka alternatif de sunamıyoruz. Yani mecburen ya bu ücreti ödeyecek, ya da ilaçları almayacak. Fiyat farkları ve muayene ücretleri konusunda sorunlar yaşanıyor dedi.