Tofaş "Yan Sanayi Potansiyelini Kullanma" Kararı Aldı

Tofaş "Yan Sanayi Potansiyelini Kullanma" Kararı Aldı

Tofaş Ar-ge Direktörü Ali Kemal Yazıcı, Tofaş'ta 2010 Yılı Hedeflerinde Fiat'ın Ağırlığının Kalkacağını Belirterek, Bu Dönemde Yan Sanayi Potansiyelini Daha İyi Kullanacaklarını ve Tasarım Yeteneğini Geliştirecek Tedarikçileriyle de Birlikte Çalışacaklarını Söyledi.

Tofaş

TOFAŞ'ta 2010 yılı hedeflerinde Fiat'ın ağırlığının kalkacağını açıklayan Ar-Ge Direktörü Ali Kemal Yazıcı, bu dönemde yan sanayi potansiyelini daha iyi kullanacaklarını ve tasarım yeteneğini geliştirecek tedarikçileriyle de birlikte çalışacaklarını söyledi.

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) üyelerini rekabet ortamına daha iyi taşıyabilmek, ana sanayi ile daha fazla işbirliği kurabilmelerini sağlamak, son ekonomik gelişmelerde hangi risklere nasıl reaksiyon göstermelerine yönelik yol gösterebilmek amacıyla düzenlediği toplantıda, Merkez Bankası eski Başkanı Gazi Erçel ile TOFAŞ Ar-Ge Direktörü Ali Kemal Yazıcı'yı ağırladı.

-"YAN SANAYI POTANSİYELİNİ DAHA İYİ KULLANACAĞIZ"

TOFAŞ Ar-Ge Direktörü Yazıcı yaptığı konuşmada, otomotiv sektöründe yeni pazar koşullarının oluştuğunu bunun da daha güçlü, daha konforlu, daha güvenli, daha düşük yakıt tüketen, daha hesaplı, kaliteli ve innovatif araçlara doğru yönelme olduğunu, buna yanıt vermeyenlerin ise yolda kalacağını söyledi. Yazıcı, TOFAŞ olarak ürün tasarımından üretime kadar her şeyi yapabildiklerinin belirterek, "Ama süreci komple yönetemiyoruz. 2010 hedeflerimiz arasında süreci de kontrol edebilmeyi amaçlıyoruz. Yine 2010 hedeflerimiz arasında Fiat'ın bizim içimizdeki ağırlığı kalkacak. Biz kendimiz kalacağız. Bu da yan sanayi için çok olumlu bir gelişme olacak. Yan sanayi potansiyelini daha iyi kullanma kararı aldık" dedi.

Bu dönemde tasarım yeteneğini geliştirebilen tasarım firmaları ile birlikte çalışmayı istiyoruz istediklerini vurgulayan Yazıcı, TAYSAD üyelerine faaliyetlerinde dikkat etmeleri gereken noktalara ilişkin de öneride bulundu. Yazıcı, yan sanayi şirketlerinin mühendislik AR-GE organizasyonunu oluşturması gerektiğini belirterek, "Ürünlerinizi yüzde 100 test edebilir kabiliyete ulaşın, uygun kişileri işe alın ve onların gelişimini sağlayın, proje yönetiminde sorumluluk üstlenin, proje lideri tayin edin, görsel yönetim teknikleri uygulayın, proje hazırlık sürelerini kısaltın, innovasyon yaparak fark yaratın" diye konuştu.

Gazi Erçel de, ulusal, sektörel ve firmalar bazında 10 yıllık stratejilerin oluşturulması gerektiğinin dile getirerek, "Büyüme stratejiniz olmalı. İhracata dayalı bir büyüme stratejiniz olmalı. Verimliliğe dayalı, sanayiye dayalı, tarıma dayalı stratejileriniz olmalı" dedi.

-FAS VE MISIR SEKTÖR İÇİN YENİ KAPI-

TAYSAD Başkanı Ömer Burhanoğlu ise, 2008 yılında 1.5 milyon adet araç üretimi eşiğini geçerek 2 milyon adet üretim gücünü arkalarına alacaklarını kaydederek, sektörün bu yıl 20 milyar dolarlık ihracatı aşacağını söyledi. Renault'un Fas'a 400 bin adetlik üretim için yatırım yaptığını, bunun ülke adına ciddi rakip anlamına geldiğini, ancak yan sanayi adına yeni bir kapı olduğunu belirten Burhanoğlu, Mısır'ın da aynı şekilde bir noktaya geldiğini vurguladı. Burhanoğlu, "Eskiden firmalar global diyorduk. Şimdi projeler global oldu. Bir proje nerede tasarlanıyorsa, hangi ülkede üretiliyorsa bizim de orada bir ayağımızın olması gerekiyor. Ya tasarım kabiliyetimizi geliştirip bir ayağımız orada olacak, ya önemli oyuncularla işbirliği yapacağız, ya satın alma operasyonlarımızı geliştireceğiz, ya da ülkemize gelen global oyuncularla ortak olacağız" diye konuştu.(ANKA)

(EYL/NB/ZG)