TOBB, Tppd'nin Dağıtım İşine Girmesini Yanlış Buluyor

TOBB, Tppd'nin Dağıtım İşine Girmesini Yanlış Buluyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Parseker, Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım Limited Şirketi'nin (Tppd) Akaryakıt Dağıtım İşine Girmesini Yanlış Bulduklarını Belirterek, 'Devletin Yeniden Akaryakıt Dağıtım İşine Dönmesi, Özelleştirmeye İlişkin Güvensizlik Oluşturur' Dedi.

TOBB, Tppd'nin Dağıtım İşine Girmesini Yanlış Buluyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Parseker, Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım Limited Şirketi'nin (TPPD) akaryakıt dağıtım işine girmesini yanlış bulduklarını belirterek, ''Devletin yeniden akaryakıt dağıtım işine dönmesi, özelleştirmeye ilişkin güvensizlik oluşturur'' dedi.

A.A muhabirinin TPPD'nin akaryakıt dağıtım işine girecek olmasına ilişkin sorularını yanıtlayan Parseker, TPPD'nin ayrı bir şirket olmasına karşın şirketin ana sahibinin devlet olduğunu kaydetti. Tüpraş ve Petrol Ofisi'nin de devlet kuruluşu olduğunu ve daha sonra özelleştirildiğini anımsatan Parseker, devletin bir taraftan altyapı sektöründeki şirketleri bir bir özelleştirerek satarken diğer yandan devletleştirmeye gitmesinin serbest piyasa ekonomisine tamamiyle aykırı olduğunu söyledi.

Bu uygulamanın devletin inandırıcılığı ve güvenilirliğine darbe vuracağını dile getiren Parseker, ''Biz özel sektör olarak devletin sadece kural koyan ve bu konuda kontrol eden olmasını istiyoruz. Devletin hem hakem hemde oyuncu olarak içinde bulunmasını istemiyoruz'' diye konuştu.

Kaynak: AA