TOBB, "Irak 3. Uluslararası Fuarı"nı Tanıtacak

Irak Ekonomisinin Yeniden Yapılandırılmasında İşbirliği Alanlarının Genişletilmesi Amacıyla Gaziantep'te Düzenlenecek Olan 'Irak 3. Uluslararası Fuarı'nın Tanıtımı, Yarın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde (TOBB) Yapılacak.

TOBB,

Irak ekonomisinin yeniden yapılandırılmasında işbirliği alanlarının genişletilmesi amacıyla Gaziantep'te düzenlenecek olan ''Irak 3. Uluslararası Fuarı''nın tanıtımı, yarın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde (TOBB) yapılacak.

TOBB'dan yapılan açıklamaya göre, fuarın tanıtımı dolayısıyla düzenlenecek basın toplantısına Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Irak Büyükelçisi Sabah Cemil Omran, TOBB Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer ile Irak'tan gelecek çok sayıda yetkili katılacak. Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş tarafından Irak Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı Forumlar İdaresi Genel Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilecek olan fuar, 22-25 Mayıs 2008 tarihleri arasında Gaziantep'te yapılacak. Irak Ticaret Bakanlığı'nın yurt dışında destek verdiği tek fuar olma özelliğini koruyan fuar, bu yıl Irak İnşaat ve Yapı Fuarı, Irak Gıda ve Tüketim Malları Fuarı ve Irak Uluslar arası Ticaret ve Sanayi Ürünleri Fuarı ile eş zamanlı gerçekleştirilecek. Fuara, Gaziantep'in toplam 45 bin metrekarelik modern sergileme alanına sahip Ortadoğu Fuar Merkezi ev sahipliği yapacak.

Açıklamada, Irak Uluslararası Fuarı'nın geçtiğimiz yıllarda gerek Iraklı bakanların katılımı, gerekse yüzlerce Iraklı işadamının fuarı ziyaretiyle iki ülke arasındaki ticarete büyük katkıları olduğu belirtilirken, 2007 yılı itibariyle 2,5 milyar doları geçen dış ticaret hacmi ve Türk firmalarının farklı sektörlerde imza attığı önemli projelerle Irak'ın bugün, Türkiye'nin en büyük ticari partnerlerinden biri olarak değerlendirildiği kaydedildi. Geçen yılki fuara 30 ülkeden 900'ü aşkın firmanın katıldığı hatırlatılan açıklamada, fuarın dünyanın önde gelen firmalarının Irak pazarına Türkiye üzerinden ulaşmalarına da büyük katkıda bulunduğu belirtildi.

(DUY-CC-CC-E)