Tobb'dan Hollandalı Yatırımcılara Çağrı - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Tobb'dan Hollandalı Yatırımcılara Çağrı

ANKA - Ekonomi
Tobb'dan Hollandalı Yatırımcılara Çağrı

Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği (tobb) Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, Hollanda Ve Türkiye'nin İşbirliği Yapabileceği Önemli Sektörler Olduğunu Belirterek, Hollandalı Yatırımcılara Türkiye'deki Özelleştirme İhalelerine Katılma Çağrısında Bulundu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, Hollanda ve Türkiye'nin işbirliği yapabileceği önemli sektörler olduğunu belirterek, Hollandalı yatırımcılara Türkiye'deki özelleştirme ihalelerine katılma çağrısında bulundu.

Hollanda Büyükelçisi Marcel Kurpershoek, Hollanda Ekonomi Bakanlığı temsilcileri ve işadamlarından oluşan bir ticaret heyeti TOBB'u ziyaret ederek Başkan Yardımcısı Faik Yavuz'la görüştü.

Yavuz, görüşmede, Hollanda'yla ticaretin son yıllarda önemli bir artış eğilimi içerisinde olduğunu belirtti. Yavuz, 2004 yılında yüzde 27 artış gösteren ticaret hacminin, 2005 yılında yüzde 13.5 artarak 4.5 milyar dolara ulaştığını bildirdi. Bu yıllarda ihracatın da yüzde 40'ın üzerinde bir gelişme gösterdiğini söyleyen Yavuz, buna rağmen Türkiye'nin Hollanda'nın ihracatındaki ve ithalatındaki payının binde 6 civarında kaldığına dikkat çekti.

Yatırımlara bakıldığında Hollanda'nın Türkiye'nin en büyük yabancı yatırımcısı konumunda olduğunu belirten Yavuz, ayrıca turizm sektörünün de Türkiye için en önemli pazarlardan biri olduğunu ve geçen yıl Türkiye'ye 1 milyon 250 binin üstünde Hollandalı turistin geldiğini ifade etti.

İki ülkenin işbirliği yapabileceği önemli sektörler olduğunu ifade eden Yavuz, Türkiye'de sürmekte olan özelleştirme çalışmaları kapsamında Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ), TCDD Limanları, TEKEL, Türk Hava Yolları gibi önemli işletmelerin özelleştirilmesinin planlandığını hatırlattı. Hollandalı yatırımcıların, Türkiye'deki özelleştirme ihalelerine katılabileceğini söyleyen Yavuz, "Ayrıca, KOBİ'ler konusunda da ortak çalışmalar yürütülebilir. Umarız 'öncelikli ülke' olması kapsamında Türkiye ile yaptığınız çalışmalar sonucunda, Hollandalı yatırımcılar Türkiye hakkında daha detaylı bilgi sahibi olurken, Türk işadamları da Hollanda'yı yakından tanıma fırsatı bulur" dedi.

Türkiye'nin AB üyelğiyle ilgili, 12 Haziran 2006 tarihinde, biraz sancılı da olsa fiili müzakereler başladığını belirten Yavuz, "Ancak, bazı Avrupa Birliği üyesi ülkelerin ortaya koymuş olduğu tereddütlü yaklaşım, tüm toplumumuzu olduğu gibi iş dünyası temsilcileri olarak bizleri de rahatsız etmektedir" dedi.

ANKA - Ekonomi

, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title