TOBB'dan Anayasa Değişikliği Talebi

TOBB'dan Anayasa Değişikliği Talebi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin Acilen Yeni Bir Anayasaya ve Yargı Reformuna İhtiyacı Olduğunu Söyledi.

TOBB'dan Anayasa Değişikliği Talebi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin acilen yeni bir anayasaya ve yargı reformuna ihtiyacı olduğunu söyledi.

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde düzenlenen vergi ve tescil ödül töreninde konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak 6 yıldır Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacını olduğunu söylediklerini ancak anayasa reformunun bir türlü yapılamadığını ifade etti. Türkiye'de sistemin bozuk olmasının her kesime olumsuz yansıdığını belirten Hisarcıklıoğlu, "Dünyada eskiden kalkınma modeli kamu ve özel sektör eşdeğer ağırlıklı kalkınma modeli vardı. Bugün artık kamuyla kalkınmak zenginleşmek mümkün değil.

Ama bizim anayasa hala kamu-özel sektör birlikte kalkınma modeline göre kurgulanmış. Dünyanın hiçbir anayasasında bir bürokratın nasıl ceza alacağı, nasıl yargılanacağı yok. Bunun bütün anayasa içinde kapsandığı tek ülke Türkiye. Anayasayı yazanlar bürokratlar olduğu için herhalde 'Yarın ne olacağı belli değil, bu siyasiler hesap sorarlar' demişler, kendilerini iyice bir güven altına almışlar. Anayasanın içine koymuşlar. Bir tarafta '70 milyon eşit' diyeceğiz ama 'bürokratlar, kamu çalışanları hariç' diyeceğiz. Bunun sosyal güvenlik sisteminde de gördük. Kimsenin farklı üstünlüğü olamaz, adaletsizlik oradan başlıyor, sistem oradan bozuk gidince her taraf bozuk gidiyor, hiçbir taraf çalışmıyor. 6 yıldır Odalar Birliği olarak 'yeni bir anayasa ihtiyaç var' diyoruz. Zaman zaman Türkiye'nin gündemine gelip gidiyor. Arkadaş ben koşacağım, benim koşmam için ayağımdaki bağlardan biri bu. Dünyayla yarış ediyoruz biz artık" dedi.

Türkiye'de en haklı davaların bile 2.5 yıl sürdüğüne değinen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'de yargı reformuna ihtiyaç var. Dünya Bankası'nın yaptığı bir çalışmada Türkiye'de en haklı davanın bile 2.5 yılda sonuçlandığı belirlenmiş. Bunu bugün bunu karşılıksız çeklerimizde de görüyoruz. Haksızlığı hukuksuzluğa uğramışım, bunu yargının tahsil etmesi lazım ama kimse götürüp vermiyor. Verdiğiniz sadece batıklar ve defterde işlem görmüşse mal alışverişi o çekleri veriyoruz. Türkiye'de karşılıksız çeklerin yargı yoluyla tahsili sadece yüzde 1. Bu kadar haklı bir konuda bile, karşılıksız çeklerin yalnızca yüzde 1'i yargıya gidiyor" diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, konuşmasında Türkiye ve Balıkesir ekonomilerini de değerlendirerek, ülkenin son 25 yılda sanayi ve ihracat olarak çok büyük adımlar attığını, dünyanın en büyük 15. ekonomisi haline geldiğini söyledi.

Törende Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu, Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin ve Ticaret Odası Başkanı Osman Kocaman da birer konuşma yaptı. Törende ayrıca 2006 yılında yüksek düzeyde vergi ödeyen, ihracat yapan kişi ve kurumlar ile 2007 yılında borsa tescilinde üstün başarı gösterenlere Vali Hatipoğlu, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi.

Tören sırasında binanın elektrik ve klima sisteminin arızalanması toplantıya katılanlara zor anlar yaşattı. Salonda havalandırma çalışmaması nedeniyle aşırı sıcaktan dolayı toplantıya ara verilmek zorunda kalındı.

Vali Hatipoğlu ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Bandırma Ticaret Borsası tarafından kurulan gıda kontrol laboratuarının da açılışını yaptılar.

(MEY-OK-Y)

Kaynak: İHA