TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu:

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Girişimcilik Ruhunun Kadın ve Gençlere Doğru Kaydırılması Gerektiğini Söyledi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu:

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, girişimcilik ruhunun kadın ve gençlere doğru kaydırılması gerektiğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) Adana Sanayi Odası'nda (ADASO) oluşturulan şubesinin açılışında yaptığı konuşmada, iş yapabilmenin en önemli formülünün şirketlerin büyütülmesi olduğunu söyledi. Şirketlerin büyütülmemesi halinde hızla gelişen küresel rekabet alanında varlığını sürdürebilmesinin mümkün olmadığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, "En büyük sorun finans ve paraya ihtiyaçtır. Bu da bizde yok. Yüzde 50 kayıtdışının olduğu Türkiye'de şirketlerin bilançolarına göre kredi almaları da mümkün değil. Paraya ulaşmak için imkanlar kısıtlı" dedi. Hisarcıklıoğlu, şirketlerin paraya ulaşmasında KGF'nin en önemli destekçisi olabileceğini ifade ederek, KGF'nin sadece kefalet fonu olduğunu ve şirketlere kefil olmaya hazır olduklarını kaydetti.

Girişimcilik ruhunun öncelikle kadın ve gençlere doğru kaydırılması gerektiğini, bu yönde çalışmalar yaptıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, "Ülkemizi zenginleştirecek, kalkındıracak, işsizlere iş bulacaksak girişimcilik ruhunu kadın ve gençlere doğru kaydırmalı ve bu yükü hep beraber kaldırmalıyız. Bu yük sadece erkeklerin omzunda olmaz. Bunun için bayan girişimcileri destekliyoruz. Ellerinde projesi olup paraya ihtiyaç duyan girişimcilere kefil olmaya hazırız" diye konuştu.

KGF AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz da şirketlere işletme sermayesi için kefalet verdiklerini ve bu çalışmalarında kadın girişimcilere öncelik tanıdıklarını söyledi. Yavuz, BTC şirketi ile aralarında Adana'nın da bulunduğu 10 kentte ortak projeler geliştirerek bu yöredeki vatandaşın gelir seviyesini yükseltmek için çalışmalar gerçekleştirdiklerini bildirdi.

KGF'nin 350-400 milyon YTL tutarında fon oluşturabileceklerini anlatan Yavuz, bunu şirketler için kullanmaya hazır olduklarını kaydetti.

ADASO Başkanı Ümit Özgümüş ise KGF'nin Adana Şubesi'nin açılmasıyla şirketlerin artık Ankara'ya gitmesine gerek olmayacağını, tüm işlemlerin buradan yapılabileceğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, Faik Yavuz, Ümit Özgümüş, Adana Ticaret Odası Başkanı Şaban Baş, Ticaret Borsası Başkanı Fethi Coşkuntuncel konuşmaların ardından birimin açılışını kurdele keserek yaptılar.

(FK-NÇ-Y)