TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Tekirdağ'da

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Tekirdağ'da

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Mevcut Teşvik Yasası Çıkmadan Önce Bu İşin Yanlış Olduğunu Tüm Türkiye'de Dile Getirdiklerini İfade Ederek, Yasadan Sadece 3 İlin Memnun Olduğunu Savundu. Hisarcıklıoğlu, "Bugün Bizi Umutlandıran, AK Parti'nin de Seçim Beyannamesine Koymuş Olduğu, Bizim de 4.5 Senedir İfade Etmiş Olduğumuz Sektörel ve Bölgesel Bazda Teşvik ...

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Tekirdağ'da

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, mevcut teşvik yasası çıkmadan önce bu işin yanlış olduğunu tüm Türkiye'de dile getirdiklerini ifade ederek, yasadan sadece 3 ilin memnun olduğunu savundu. Hisarcıklıoğlu, "Bugün bizi umutlandıran, AK Parti'nin de seçim beyannamesine koymuş olduğu, bizim de 4.5 senedir ifade etmiş olduğumuz sektörel ve bölgesel bazda teşvik sistemine gidilmesiydi" dedi.

Tekirdağ'ın Malkara ilçesindeki Malkara Ticaret Borsası Hizmet binasının açılışına katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bütün gelişmiş ülkelerde sektörel ve bölgesel teşvik yasasının uygulandığına dikkat çekerek, Türkiye'de teşvik edilmeyecek hiçbir bölgenin olmadığını iddia etti. Malkara Ticaret ve Sanayi Odası'nda üyelere seslenen Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

"Mevcut teşvik yasası çıkmadan önce bu işin yanlış olduğunu tüm Türkiye'de dile getirdik. Fakat maalesef uygulamaya geçtik. Bugün bizim haklılığımız belki tescil oldu ama çok da önemli değil. Bakıldığı zaman 49 ilden 6 il memnun bundan, 43'ü şikayetçi. Bugün bizi umutlandıran, AK Parti'nin de seçim beyannamesine koymuş olduğu, bizim de 4.5 senedir ifade etmiş olduğumuz sektörel ve bölgesel bazda teşvik sistemine gidilmesiydi. Bütün gelişmiş ülkelerde yapılan da bu zaten. Teşvik edilmeyecek hiçbir bölge

yok. Türkiye'nin tamamı teşvik bölgesine girebilir. İstanbul da teşvik bölgesine girer mi diye düşünebilirsiniz. Evet İstanbul da teşvik bölgesine girer. Eğer siz İstanbul'u dünyanın finans merkezi haline getirmeyi hedeflemişseniz o zaman İstanbul'da finansı teşvik edersiniz. İstanbul da dünyanın finans merkezi haline girer. Bize en yakın finans merkezlerinden olan Londra, yeni bir uygulamaya daha geçiyor. Körfez ülkelerindeki biriken sermayeyi tekrar Londra'ya çekebilmek için kullanıyorlar, ödüyorlar.

Tekrar başka metotla parayı kendi ülkelerine geçiyorlar. Ve şuanda İslami finansın merkezi olmak için çalışmalara başladı" dedi.

"DEVLET DAMLAMA SULAMA SİSTEMİNE TEŞVİK ETMELİ"

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindekiler, Malkara Bahar Tesisleri'ndeki öğle yemeğinin ardından yaklaşık bin 500 metrekarelik alana kurulan Ticaret Borsası Hizmet binasına geçti. 5 yılda tamamlanan Malkara Ticaret Borsası binası açılışında da bir konuşma yapan Hisarcıklıoğlu, devletin üreticileri damlama sulama sistemine teşvik etmesi gerektiğini söyledi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Ben tüm Türkiye'yi geziyorum. Biliyorsunuz son dönemde küresel ısınmayla beraber enerji kaynaklarının

kıtlığı ve suyun kıtlığı ortaya çıktı. Bu zaten malumdu. Ne zaman kesintiler başladı, biz o zaman farkına vardık. Aslında insanoğlu bunu da çözmüş. Bizim gibi sulamayı su arklarından geçirip istedikleri şekilde sulamıyorlar. Bakın biz GAP'ta ancak yüzde 12'yi sulayabiliyoruz. Onu da beceremedik. O suladığımız yüzde 12'lik toprakların hepsini tuzlandırdık beceremediğimizden dolayı. Şimdi bütün dünya, gelişmiş ülkeler kıt olan kaynakları en iyi şekilde kullanıyor. Devletimizin de sulamada, damlama sulama

sistemine geçmek için bizleri teşvik ediyor olması lazım. Eğer damlama sulamaya geçemezsek, biz azalan kaynakları konuşup ancak tartışır olacağız" diye konuştu.

Avrupa Birliği müzakerelerine de değinen Hisarcıklıoğlu, en büyük sorunların tarım ve hayvancılıkta yaşanacağını belirterek, bu sürecin sorunsuz atlatılmasında da en büyük rolün ticaret borsalarında olduğunu da sözlerine ekledi.

Konuşmanın ardından Malkara Ticaret Borsası hizmet binasının açılışı, Hisarcıklıoğlu, Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan ve Malkara Ticaret Borsa Başkanı Ersin Kaçar tarafından yapıldı. Açılış törenine bölge milletvekillerinin yanı sıra çevre il ve ilçe ticaret borsası, ticaret ve sanayi odası başkanları katıldı.

(EÖ-FD-OK-Y)

Kaynak: İHA