TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: "Sanayi ara malının azaltılması için yeni bir sanayi politikasına ihtiyacımız var"

Kahramanmaraş'a gelen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ticaret Borsası'nı ziyarette etti. Burada basın mensuplarının sorularını cevaplayan Hisarcıklıoğlu, ithalatın azaltılması için yeni bir sanayi stratejisine ihtiyaç olduğunu bunun da Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından başlatıldığını belirtti.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:

Kahramanmaraş'a gelen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ticaret Borsası'nı ziyarette etti. Burada basın mensuplarının sorularını cevaplayan Hisarcıklıoğlu, ithalatın azaltılması için yeni bir sanayi stratejisine ihtiyaç olduğunu bunun da Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından başlatıldığını belirtti. Hisarcıklıoğlu ayrıca sanayi ara malının azaltılması için yeni bir sanayi politikasına ihtiyaçları olduğunu da kaydetti.

İthalatın azaltılması için gerekli olan sanayi stratejisi için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın görevi Devlet Planlama Teşkilatı'ndan aldığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, çalışmaların başladığını tekrar etti. Sanayi ara malının azaltılması için gerekli olan politikaya bağlı olarak teşvik sistemine de ihtiyaç olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Bu zaten hükümetin programında var. Bu bir an önce devreye sokulmalı." dedi.

Faiz gelirlerinden alınan verginin yabancılardan alınmaması konusunda da bir açıklama yapan Hisarcıklıoğlu, farklı muamelenin yapılmasını doğru olmadığını söyleyerek, "Borçlunun yerlisi yabancısı olmaz." diye konuştu. Dünyadaki krize de müdahil olabilecek bir şeylerinin olmadığının altını çizen Hisarcıklıoğlu, kriz olasılığına karşı ekonominin güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Kaynak: CHA