TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun Kahramanmaraş Ziyareti

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Son Günlerde Dünyada Konuşulan Ekonomik Kriz Senaryolarıyla İlgili, "Hiçbirimizin Bundan Kurtulması Mümkün Değil. Az Zarar, Çok Zarar Meselesi. Ekonomik Yapımızı Güçlendirmemiz Lazım" Dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun Kahramanmaraş Ziyareti

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, son günlerde dünyada konuşulan ekonomik kriz senaryolarıyla ilgili, "Hiçbirimizin bundan kurtulması mümkün değil. Az zarar, çok zarar meselesi. Ekonomik yapımızı güçlendirmemiz lazım" dedi.

Kahramanmaraş'ta incelemelerini sürdüren TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Kahramanmaraş Ticaret Borsası'nı (KTB) ziyaret etti. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de ithalatın azaltılması için yeni bir sanayi stratejisine ihtiyacı bulunduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, "Bunun için de Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, görevi Devlet Planlama Teşkilatı'ndan aldı. Böylece yeni sanayi stratejisi çalışmaları başlamış oldu. Önümüzdeki dönemde sanayi ara malının azaltılması için yeni

bir sanayi politikasına ihtiyacımız var. Buna göre de teşvik sistemine ihtiyaç var. Bu, hükümetin programında var zaten. Bunu biran önce devreye sokarak sanayi teşvik sistemini sanayi stratejisine göre oluşturmak lazım" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de faiz gelirlerinden vergi alındığı ancak yabancılardan alınmadığı şeklindeki bir soru üzerine Hisarcıklıoğlu, "Dışarıdakine farklı, içeridekine farklı muamelenin olması doğru değil. Global dünyada yaşıyorsak, yerli-yabancı sermaye ayrımını kaldırmışsak borçlunun yerlisi yabancısı olmaz. İçerdekine vergi varsa dışarıdakine de vergi olmalı" dedi. Son günlerde dünyada yaşanacak kriz senaryoları ile ilgili bir soruya ise Hisarcıklıoğlu, "Buna yapılabilecek bir şey yok. Dünyadaki krize bizim müdahil

olabilecek bir şeyimiz yok. Böyle bir kriz olasılığına karşı kendi ekonomimizi güçlendiriyor olmamız lazım. Eğer bunu yaparsak daha az zararla atlatmış oluruz. Bu, bütün dünya ekonomisine zarar verir. Hiçbirimizin bundan kurtulması mümkün değil. Az zarar, çok zarar meselesi. Ekonomik yapımızı güçlendirmemiz lazım. İkinci nesil reformları yapıyor olmamız lazım ki zararı azaltalım" şeklinde cevap verdi.

Ziyaret anısına KTB Başkanı Mahmut Arıkan, Hisarcıklıoğlu'na sim sırma işlemeli Atatürk portresi hediye etti.

(ACB-OK-E)

Kaynak: İHA