TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun İran Temasları (1)

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun İran Temasları (1)

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (Deik) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İran'da Düzenlenen 7. Türk-iran İş Konseyi Toplantısı'na Katıldı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun İran Temasları (1)

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İran'da düzenlenen 7. Türk-İran İş Konseyi Toplantısı'na katıldı.

İran'da temaslarda bulunan Hisarcıklıoğlu, İran Ulaştırma Bakanı Muhammed Rahmeti, İran Fuarlar İdaresi Başkanı Muhammed Javad Salari ve İran Ticaret Sanayi ve Madenciler Odası Başkanı Muhammed Nahavandian ile görüşerek çeşitli temaslarda bulundu. Hisarcıklıoğlu ile Rahmeti arasındaki görüşmede iki ülke arasındaki ticari ilişkiler konuşuldu. Rahmeti'ye, ticarette ulaştırmanın önemli bir yeri olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, nakliye sektörünün önemini ifade etti ve Rahmeti'yi Mayıs ayında İstanbul'da yapılacak Uluslararası Dünya Taşımacılık Kongresi'ne davet etti. Daha sonra beraberindeki heyetle Türk İş Forumu'na katılan Hisarcıklıoğlu, forumda yaptığı konuşmada, "İslam Ticaret ve Sanayi Odası ile ECO Ticaret ve Sanayi Odası kapsamında da yakın işbirliği içerisinde çalıştığımız İran Ticaret Sanayiciler ve Madenciler Odası'nın nazik davetleri için özellikle teşekkür ederim. Sayın Başkan Nahavandian'ı geçtiğimiz yıl Türkiye'de ağırlayıp, karşılıklı görüşmelerde bulunduk. Kendisinin, gerek entelektüel kişiliği, gerek engin tecrübesiyle ikili ilişkilerimizin geliştirilmesine önemli katkıları olacağına inanıyorum. Bugün 1.3 milyon Türk tüccar ve sanayicisini temsilen karşınızdayım. İtiraf etmemiz gerekir ki, ikili ekonomik işbirliğiyle ilgili konularda çok yavaş mesafe kat ediyoruz. Artık uzun süredir pek çok toplantıda ifade ettiğimiz konuların çözümlerinin bulunması ve hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Son 1 ayda gerçekleşen Samand'ın Türkiye pazarına girişi ve Gübretaş'ın Razi Petrokimya'yı satın alması gibi gelişmeleri, ilişkilerimizin ivme kazanacağına dair olumlu işaretler olarak yorumluyoruz. 70'er milyonluk nüfuslarıyla birbirine komşu iki ülkenin bugün geldiği ekonomik işbirliği düzeyinin, her iki ülkenin sahip olduğu kabiliyetin gerektirdiği seviyenin çok gerisinde olduğunu özellikle belirtmek istiyorum. Goldman Sachs tarafından 2025 yılı için yapılan bu projeksiyona göre, İran 2025 yılında dünyanın en büyük 16. ekonomisi olacaktır. Komşularıyla ticaretini en üst düzeye çıkarmadan küresel ekonomik güç olabilmiş devletler ancak ada devletleridir. Bizler ise açık deniz havzalarına hakim geniş kara devletleriyiz. İran ve Türkiye'nin daha büyük başarılara ulaşması için daha fazla ticaret yapmaları gerekir" dedi.

Türkiye ve İran'ın ekonomik işbirliğini geliştirmek için daha ileri adımlar atması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Ekonomik işbirliği denildiğinde sadece enerji anlaşılmamalıdır. 2007'de ticaret hacmimiz 8 milyar dolara yükseldi. Ancak ne yazık ki bu sağlıklı bir büyüme olmadı, çünkü ciddi bir dengesizlik söz konusu. İran'ın Türkiye'ye ihracatı, Türkiye'nin İran'a ihracatından 5 kat daha fazladır. Türk iş dünyası olarak bu aşırı dengesizliğin bir nebze de olsa düzeltilmesi konusunda sizlerden destek bekliyoruz. ECOTA anlaşması kapsamında iki ülkenin karşılıklı ticaretinin hızla yükseleceğini umuyoruz. Zira tüketim mallarında yüzde 50'lere yaklaşan gümrük vergileri, kaçakçılığın ve kayıt dışının önünü açmakta ve haksız rekabet doğurmaktadır. Bu anlaşmanın gelecek sene uygulamaya geçecek olması büyük önem taşımaktadır. Bir diğer hususta gümrük oranları ve mevzuatların çok sık değişmekte oluşudur. Ticareti en olumsuz etkileyen faktörlerin başında hepimizin bildiği gibi belirsizlik gelmektedir. Tüm bunlara ek olarak İran Standartlar Enstitüsü'nden ithalat izinlerinin çok geç alınması ve Bazirgan gümrüğünde sık sık, 'Yetkili kişi şu anda yok' gerekçesiyle mallarımızın sınırlarda beklemesi gibi durumlar da bizleri zarara uğratmaktadır. Türk ürünlerinin taklit edilerek piyasaya sürülmesine karşı gerekli önlemlerin alınmamasının da hem işadamlarını hem de İran'a yatırım yapan ve yapmayı düşünen yatırımcıları olumsuz etkilediğine inanıyoruz. İkili ilişkilerin geliştirilmesi için ilk atılması gereken adımlardan biri de modern bankacılık sistemi tesis edilmesidir" diye konuştu.

(SS-MS-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA