TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun Brüksel Temasları

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun Brüksel Temasları

Brüksel'deki Temaslarıyla İlgili Bir Basın Toplantısı Düzenleyen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarciklioğlu, Türkiye'nin Siyaset Odaklı Bir Yıl Geçirdiğini ve Bundan Tüm Türkiye'nin Zararlı Çıktığını Söyledi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun Brüksel Temasları

Brüksel'deki temaslarıyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarciklioğlu, Türkiye'nin siyaset odaklı bir yıl geçirdiğini ve bundan tüm Türkiye'nin zararlı çıktığını söyledi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Hans Gert Pöttering ve Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Komiseri Olli Rehn ile görüşen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, görüşmelerde Türk işadamları olarak müzakerelerin yavaş gitmesinden duydukları memnuniyetsizliği ifade ettiklerini söyledi. Zaman zaman Avrupalı liderlerce gündeme getirilen imtiyazlı ortaklık önerilerinin kabul edilemeyeceğini de görüşmelerinde dile getirdiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'nin 2001 ekonomik krizi sonrası iki önemli çıpasından biri

AB, diğeri IMF'dir. Son dönemde bu iki önemli çıpada da bir zayıflama görüyoruz. Esasen AB gündemi, ekonomi ile birbirinden ayırt edilebilir bir gündem değil. AB süreci ile IMF süreci birbirini tamamlayan süreçlerdir. İlerlemeyen AB süreci demek, duran iktisadi reformlar demektir. Dünyada bugün küresel bir kriz var. Türkiye'nin yapması gereken, bu kriz sırasında esas gündemine, yani ekonomiye dönmektir. Bunun yerine, biz hala siyasi gündemlerle vakit kaybediyoruz. 2007'de Türkiye-AB ilişkilerinde çok önemli

bir ilerleme kaydedilemedi. Gerileme olmaması bizce başarı addedilemez" dedi.

Temasları sırasında başörtüsü ya da türban meselelerine değinilmediğini aktaran Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin siyaset odaklı bir yıl geçirdiğini ve bundan tüm Türkiye'nin zararlı çıktığını kaydetti.

(SA-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA