TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun Brüksel Temasları

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun Brüksel Temasları

Brüksel'deki Temaslarını Sürdüren TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Görüşmeleriyle İlgili Basın Mensuplarını Bilgilendirdi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun Brüksel Temasları

Brüksel'deki temaslarını sürdüren TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, görüşmeleriyle ilgili basın mensuplarını bilgilendirdi.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de basın mensupları ile bir araya gelen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Türkiye, Gümrük Birliği çerçevesinde AB'nin tüm uygulamalarına katılmış durumda. Buna rağmen Türkiye'nin serbest ticaret anlaşmalarında karar alma mekanizmalarında bulunmaması, Türkiye'nin mağdur olmasına yol açıyor. Bu konuda Türkiye'nin hakkı yeniyor. Türk özel sektörü olarak haksız uygulamalarla karşı karşıya kalıyoruz. AB, serbest ticaret antlaşmaları imzalandıktan sonra bizimle müzakereye başlıyor ve

süreç hiç bitmeyebiliyor" dedi. AB Komisyonu genişleme direktörlüğünde çalışan Türkiye masası şefi Christian Danielson'la da ikili temaslarda bulunduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, "Danielson'a müzakerelerle ilgili sürecin hızlanması gerektiğini, bunun da ancak bir üyelik takviminin deklare edilmesi ile olabileceğini söyledim. Ucu açık müzakere sürecinin motivasyonumuzu zayıflattığını ve Türkiye'deki son siyasi gelişmelerin bütün gelişmiş Batı ülkelerindeki gibi değerlendirilmesi gerektiğini izah ettim. O

da bana, Türkiye'deki reform süreçlerinin hızlandırılması gerektiğini belirtti. Bu reformlar arasında adalet ve yargı reformu, Sayıştay reformu, ombudsmanlık, siyasi partiler ve seçim yasasına kadar pek çok başlık saydı" diye konuştu.

Türkiye kamuoyunda sürekli olarak, Türkiye ne yaparsa yapsın AB'ye alınmayacağına ilişkin bir söylem olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, "Biz yapalım da almasınlar" diyerek, önemli olanın gerçekleştirilecek reformlar olduğunu dile getirdi. Türkiye'nin standartları yakaladıktan sonra, önünde bir engel kalmayacağının altını çizen Hisarcıklıoğlu, Türk özel sektörü olarak istedikleri tek şeyin rakipleriyle benzer şartlarda rekabet etmek olduğunu kaydetti. Hisarcıklıoğlu, "Biz toprak sahada futbol oynamak

istemiyoruz. Onlar standartlarını çim sahaya göre yükseltebilmişler ve bir taraflarını daha az kırarak oynuyorlarsa, biz de öyle oynamak istiyoruz" dedi.

Genel seçimler sonrasında çıkacak tablonun AB sürecini etkilemeyeceği düşüncesini tekrar eden Hisarcıklıoğlu, parlamentoya girmesi muhtemel tüm partilerin, bir dönem AB sürecine katkıda bulunan partiler olduğunu ifade ederek, AB bürokratlarının konuyla ilgili ikna olmalarının gerekmediğini, gerçeğin bu olduğunu belirtti.

(SA-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA