Haberler » Ekonomi » Haber

Tmsf, Kümaş'ın İhalesini Gerçekleştirdi

TMSF, Kümaş'ın ihalesini gerçekleştirdi TMSF, Kümaş'ın ihalesini gerçekleştirdi.5 Firma kapalı zarf usulüyle teklif verdi.

Tmsf, Kümaş'ın İhalesini Gerçekleştirdi

TMSF, Kümaş'ın ihalesini gerçekleştirdi TMSF, Kümaş'ın ihalesini gerçekleştirdi. 5 Firma kapalı zarf usulüyle teklif verdi. KÜMAŞ Manyezit Ticari ve İktisadi Bütünlüğü ihalesinde en yüksek teklifi 285 milyon 500 bin dolar ile Kobin Madencilik İnşaat ve Ticaret AŞ verdi İhale, Fon Kurulu onayına gönderildi.

TMSF'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Kümaş'ın satışını gerçekleştirdi. Muhammen bedeli 320 milyon dolar olan Kümaş Manyezit Ticari ve İktisadi Bütünlüğü'nün ihalesine 5 firma kapalı teklifle başvuruda bulundu. KÜMAŞ Manyezit Ticari ve İktisadi Bütünlüğü ihalesinde en yüksek teklifi 285 milyon 500 bin dolar ile Kobin Madencilik İnşaat ve Ticaret AŞ verdi İhale, Fon Kurulu onayına gönderildi.

TMSF'nin Esentepe'deki binasında yapılan ihaleye Kobin Madencilik İnşaat ve Ticaret AŞ, Üç Yıldız Tarımsal İşletmeler Sanayi ve Ticaret AŞ, Eti Krom AŞ, Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ ile Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret AŞ katıldı.

İhale, kapalı zarfla verilen mali tekliflerin açılması ile başladı. Kapalı zarf aşamasında Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ ile Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret AŞ de 150'şer milyon dolarlık teklifte bulundu. Kapalı zarfla verilen teklifler düşük olduğundan ihalenin ikinci aşamasında bu firmalar yer alamadılar.

Kobin Madencilik İnşaat ve Ticaret A.Ş. 225 milyon dolar, Üç Yıldız Tarımsal İşletmeler Sanayi ve Ticaret A.Ş. 245 milyon dolar, Eti Krom A.Ş. 175 milyon dolarla açık artırmaya katıldılar. 245 milyon dolar ile başlayan açık artırma aşamasında 45 pey sürümünün ardından en yüksek teklifi 285 milyon 500 bin dolar ile Kobin Madencilik İnşaat ve Ticaret AŞ verdi. Üç Yıldız Tarımsal İşletmeler Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin teklifi 285 milyon dolarda kaldı. İhale Komisyonu en yüksek teklifin Fon Kurulu'nun onayına sunulacağını, Kurulun teklifi onaylayacağı gibi, firmayı pazarlık için davette edebileceğini açıkladı. - Ankara