Tkb Alanda Eğitimler Etkinliği

Tkb Alanda Eğitimler Etkinliği
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Tarihi Kentler Birliği (TKB) ile Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı’nın (ÇEKÜL) düzenlediği 2016 yılı bahar dönemi eğitimlerinin ilki, Seyhan Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapıldı.

Tarihi Kentler Birliği (TKB) ile Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı'nın (ÇEKÜL) düzenlediği 2016 yılı bahar dönemi eğitimlerinin ilki, Seyhan Belediyesi'nin ev sahipliğinde yapıldı.

30 Mart - 1 Nisan tarihleri arasında yapılan etkinlik, "Kültür Öncelikli Değişimde Seyhan" konu başlığı altında düzenlendi. Program, Samsun, Ordu, Mersin, Mardin Büyükşehir Belediyeleri, Yeşilhisar, Karapınar, Odunpazarı, Kartal, Çatalca, Ihlara, Bayraklı, İncesu, İncirliova ve Saimbeyli ilçe belediyelerinden 23 teknik uzmanın katılımıyla gerçekleşti.

ÇEKÜL Akademi Koordinatörü Kibele Eren tarafından açılış ve tanışma etkinliği yapıldı. ÇEKÜL Vakfı Kent Çalışmaları Koordinatörü Mimar Alp Arısoy 3 günlük program kapsamında katılımcıların yapacakları atölye çalışması hakkında bilgiler vererek altlıklar sundu.

Seyhan Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) ekibi sunumlarını yaptı. İlk sunum "Seyhan'ın Tarihi ve Kültürel Gelişimi" konusu altında KUDEB uzmanları Arkeolog Ümit Çakmak ve Şehir Plancısı Yakup Tatlı tarafından yapıldı. Seyhan KUDEB Müdürü Murat Ulaş, Seyhan'ın tarihi kentten sanayi kentine, sanayi kentinden tarihi kente dönüşüm sürecini anlattı. Seyhan KUDEB uzmanı Mimar İrem Yaycıoğlu "Seyhan'daki Kültürel-Kentsel Mirası Koruma ve Yaşatma Çalışmaları"ndan ayrıntılarıyla bahsetti.

Seyhan'ın tarihi çevre sınırları içinde bulunan, Tepebağ kazı alanı ve çevresi, Ramazanoğlu Külliyesi ve Ulu Camii, Avukat Turan Arun Sokak, Suyolu/ Taş Köprü, Döşeme Mahallesi, Büyük Saat Kulesi ve çevresindeki alanlar iki gün boyunca gezilerek, teknik incelemelerde bulunuldu. Katılımcılar kendilerine verilen alan gözlem formlarına; Seyhan'ın yerleşim dokusuna ilişkin gözlemlerini, farklılık yaratan özgün kültür değerleri, temel sorunları, temel fırsatları, kentsel işlevlerini ve yapılan koruma çalışmalarına dair görüş ve yaklaşımlarını yansıttı.

Seyhan Belediyesi KUDEB ekibiyle birlikte atölye çalışması yapıldı. 4 gruba ayrılan katılımcılar günün sonuna kadar çalışmalarını sürdürdü. Eğitim son gününde gruplar ele aldıkları konu başlıklarını sırasıyla sundu. Seyhan için ortaya atılan somut öneriler ve yaklaşımlar katılımcılarla paylaşıldı.

Program genel değerlendirme ve sertifika töreninin ardından sona erdi. - ADANA

Tkb Alanda Eğitimler Etkinliği
Tkb Alanda Eğitimler Etkinliği
Tkb Alanda Eğitimler Etkinliği

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title