Tiyatro ve Sinema Oyuncusu Erdinç Dinçer: "Televizyon Kanalarındaki Şiddet İçerikli Dizi ve Filmler Aile Yapımızı Tehdit Ediyor' (Özel)
Haberler » Kültür Sanat » Tiyatro ve Sinema Oyuncusu Erdinç Dinçer: "Televizyon Kanalarındaki Şiddet İçerikli Dizi ve Filmler Aile Yapımızı Tehdit Ediyor' (Özel) - Haberler

Tiyatro ve Sinema Oyuncusu Erdinç Dinçer: "Televizyon Kanalarındaki Şiddet İçerikli Dizi ve Filmler Aile Yapımızı Tehdit Ediyor' (Özel)

Tiyatro ve Sinema Oyuncusu Erdinç Dinçer, Birkaç Kanal Haricinde Kültür, Aile ve Çocuklara Yönelik Televizyon Yayını Yapanın Bulunmadığını Söyledi.

Tiyatro ve Sinema Oyuncusu Erdinç Dinçer:

Tiyatro ve sinema oyuncusu Erdinç Dinçer, birkaç kanal haricinde kültür, aile ve çocuklara yönelik televizyon yayını yapanın bulunmadığını söyledi.


Televizyon kanallarında her gün birbirinin kopyası olarak yayınlanan çoğu dizilerin Türk örf, anane, gelenek, adet ve aile yapısına uygun olmadığını belirten usta oyuncu Dinçer, Pokemon, He-Man, Örümcek Adam, Gölgelerin Gücü, Şeytan, Selana ve Sihirli Annem gibi dizilerin çocuklarda küçük yaşta şiddete başvurma duygusunu ön plana çıkardığını ifade etti. Televizyon kanalarında sürekli yayınlanan eğlence programları, magazinleşen diziler ile son aylarda kanallardaki Romenlere yönelik yarışmaların düzgün ve doğru Türkçe konuşmayı tehdit etmeye başladığını belirten Dinçer, bu aymazlığa başta sanatçılar olmak üzere televizyon yapımcıları, medya, politikacılar ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu(RTÜK) tarafından dur denilmesi gerektiğini ifade etti. Televizyon kanalarındaki ışıltılı gece hayatı, tatil yörelerindeki eğlence ve paparazzi programlarının Anadolu'daki genç kızları ailesine karşı isyanlaştırarak evden kaçmalarına öncülük yaptığını belirten Dinçer, şiddet içerikli dizi ve filmlerin en sonunda ilk ve orta öğretim kurumlarında kız öğrencilere bile bıçak çektirdiğini ifade etti.


Antalya'nın Manavgat ilçesinde yaşayan oğlunu ziyarete gelen tiyatrocu Dinçer, Anadolu şehirlerine göre turizm yörelerinde kültür erozyonunun daha fazla olduğunu ifade etti. Dinçer, "Televizyon kanallarının çoğunda bizi biz yapan kültür değerlerimize yönelik çok az programlar var. Özellikle çocuklara yönelik hiç kültür programı yok. Çocuklarımız Pokemonlarla, He-Manlarla ve Örümcek Adamlarla büyüyor. Daha sonra bu dizilerle büyüyen çocuklar anne ve babasına karşı geliyor. Televizyon kanallarındaki Romen programları ve dizileri kabak tadı verdi. Romen dizilerindeki argo kelimeler düzgün Türkçe konuşmayı tehdit ediyor. Televizyon kanalarında basit yapımlar yerine kaliteli ve kalıcı yapımlar görmek istiyoruz. Çocuklarımız Pokemon, Örümcek Adam yerine bir Nasrettin Hocamızla, bir Karagöz ve Hacivatlı, bir İncili Çavuşla ve Keloğlanla büyüsün." diye konuştu.


Anadolu insanının hayatın içinden, toplum yapısına uygun ve kendinde bir şeyler bulan dizi ve filmleri benimsediğini aktaran Dinçer, buna en güzel örneğin Yalçın Yelence'nin TRT için çektiği Bizimkiler ile Oğuz Yalçın'ın Mahallenin Muhtarları dizileri olduğunu söyledi. 1989 ile 2002 yılları arasında 14 yıl aralıksız çekilen Bizimkiler dizisinde meraklı muhasebe müdürü Ergun rolünü canlandırdığını ifade eden Dinçer, insanların bu dizide 'a bu dizide biz ait bir şeyler var' diyerek bağrına bastığını belirtti.


45 yıllık profesyonel tiyatrocu olmasına rağmen parayı televizyon dizilerinden kazandıklarını belirten Dinçer, toplum tarafından tiyatroya gereken önem verilmediğinde 'nankör meslek' gözüyle bakıldığını ifade etti. Yeni kuşak sinema ve tiyatro oyuncularını fazla havalı bulduğunu 'alaylı' ve 'saraylı' isimlendirdiğini ifade eden Dinçer, mektepli olarak Demet Akbağ, Emre Kınay tiyatroda başarılı bulduğunu kaydetti.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler

Kültür Sanat

Son Dakika Haberleri