Haberler » Ekonomi » Haber

Tisva Başkanı Akgül: 35 Bin 500 Kişi Mikro Kredi Kullandı, Hepsi Geri Döndü

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (Tisva) Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, 2003 Yılında 6 Kişiyle Başladıkları Mikro Kredi Uygulamasının 35 Bin 500 Kişiye Ulaştığını, Teminat, Kefalet, İcra ve Mahkeme Prosedürü Olmamasına Rağmen Geri Dönüşün Yüzde 100 Olduğunu Söyledi.

Tisva Başkanı Akgül: 35 Bin 500 Kişi Mikro Kredi Kullandı, Hepsi Geri Döndü

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, 2003 yılında 6 kişiyle başladıkları mikro kredi uygulamasının 35 bin 500 kişiye ulaştığını, teminat, kefalet, icra ve mahkeme prosedürü olmamasına rağmen geri dönüşün yüzde 100 olduğunu söyledi. Yoksulluğun önlenmesi ve işsiz kadınların istihdam edilmesini amaçlayan uygulamanın tanıtım toplantısı. Denizli Ticaret Odası (DTO) salonunda yapıldı. Toplantıya Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, İl Genel Meclisi Başkanı Halil Pekdemir, TİSVA Başkanı Akgül, daire müdürleri ve sivil toplum kuruluşu başkanları katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Akgül, mikro kredinin 175 ülkede uygulandığını, aileleriyle birlikte yaklaşık 600 milyon kişinin istifade ettiğini açıkladı. Türkiye'de 2003 yılında 6 kişiye 500'er lira vererek başlayan uygulamanın bugün 35 bin 500 kişiye ulaştığını vurgulayan Akgül, "Denizli'de ise 470. kişiye mikro kredi vereceğiz. Hedefimiz, yoksulluk sınırı altında yaşayan 13 milyon kişinin her birini girişimci haline getirmek. Başkasına muhtaç olmadan, bu krediden istifade etmesine imkân sağlamak. Bugün itibarıyla 47 ildeki 65 şubede hizmet veriyoruz." dedi. Kredide en önemli hususun teminat, kefalet, icra ve mahkeme gibi prosedürleri bulunmaması olduğunu ifade eden Akgül, "Bütün bunlara rağmen kredi verdiğimiz 35 bin 500 kişiden geri dönüş oranı yüzde 100'dür. Dünyadaki en kötü geri dönüş oranı ise yüzde 98'dir. O yüzde 2 de ödeyemediğinden değil, ürettiklerinin satılmaması gibi sebeplerden." diye konuştu.

Başkan Zeybekci ise kadınların mikro kredi uygulamasıyla ürettiği ürünleri satabilecekleri, uygun bir yerde mekân oluşturacaklarını söyledi. Mikro krediyle üretilenlerin pazar sıkıntısının çözülmesi durumda daha verimli olabileceğine değinen Vali Erkmen de hayırseverleri istihdam oluşturan bu uygulamaya bağış yapmaya çağırdı.

Bakanı Kavaf ise kalkınmanın topyekûn gerçekleşebileceğini vurgulayarak, "Kalkınma sürecinin tam olarak gerçekleşebilmesi için üretme potansiyeline sahip bütün fertlerin üretim sürecine dahil olması gerekir. İstediği halde bu fırsatı yakalayamamış kadınlarımızın üretim potansiyelini ortaya çıkarmak ve imkan sunabilmek için mikro kredi, küçük fırsatlar açan önemli bir süreç. Başlangıçta küçük meblağlar halinde, daha sonra büyüyen kredi desteğiyle kendi işlerini kurmalarını ve üretim sürecine dahil olmalarını sağlayan bir sistem. Bütün dünya, yoksullukla mücadele ediyor. Bunu yaparken sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı da ihmal etmiyoruz ancak bu sürekli olduğu zaman insanları rehavete kaptırıp çalışma disiplininden uzaklaşmaya sebep olabiliyor. Acil ihtiyacı giderdikten sonra engeli olmayanlara, balık yedirmekten ziyade tutmayı öğretmek en doğru olanıdır." dedi.

Dünyada yoksulluktan en çok kadınlar ve çocukların etkilendiğini belirten Kavaf, "Mikro kredi uygulamaları göstermiştir ki üretim sürecine katılan ve para kazanan kadınlar, bunu öncelikle aile fertlerinin hayat standartını yükseltmek ve çocuklarının sürdürülebilir kaliteli eğitimi için kullanıyor. Biz genç nüfusumuzun varlığıyla övünüyoruz. Bu önemli bir potansiyeldir ancak yüksek katma değer üreten insanlar haline getirebilirsek zenginliktir. Bu da iyi eğitim almalarıyla mümkündür." diye konuştu.

Türkiye'de işgücüne katılmayanların yüzde 45'ini kadınların oluşturduğunu altını çizen Kavaf, "2009 yılında çalışma çağında 15 yaş ve üstü 51 milyon 686 bin kişiden 26 milyon 938 bini, çeşitli nedenlerle işgücüne katılmıyor. 26 milyon 938 bin kişinin 12 milyon 101 bini evde, üretim sürecine katılmayan kadınlarımız. Ev işleriyle meşgul olmanın yanında kendilerine sunulacak fırsatlarla ekonomik anlamda kendilerini ve çocuklarını rahatlatabilirler." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından mikro kredi almaya hak kazanan bir grup kadına, içlerinde miktarlarının yazılı olduğu çek zarfları Bakan Kavaf, Vali Erkmen ve Başkan Zeybekci tarafından verildi. Program, Mikro Kredi Denizli Şubesi'nin açılışıyla sona erdi.