Tırnak ve Saç Yiyen Çocuğun Midesinde 13 Cm Uzunluğunda Kıl Birikti
Haberler » Güncel » Haber

Tırnak ve Saç Yiyen Çocuğun Midesinde 13 Cm Uzunluğunda Kıl Birikti

Samsun'un Vezirköprü İlçesinde Tırnak ve Saç Yeme Alışkanlığı Bulunan 11 Yaşındaki Çocuğun Bağırsağında Kıl Birikmesi ile Oluşan 13 Santimetrelik Trichobezoar (Kıl Birikmesi) Ameliyatla Alındı.

Tırnak ve Saç Yiyen Çocuğun Midesinde 13 Cm Uzunluğunda Kıl Birikti

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde tırnak ve saç yeme alışkanlığı bulunan 11 yaşındaki çocuğun bağırsağında kıl birikmesi ile oluşan 13 santimetrelik Trichobezoar (kıl birikmesi) ameliyatla alındı.

Tırnak ve saç yeme alışkanlığı sebebiyle kusma ve karın ağrısı şikayeti ile Vezirköprü Devlet Hastanesi'ne ailesi tarafından getirilen 11 yaşındaki Melike Akça'nın hastanede yapılan incelemeler sonucunda ince bağırsağında 13 santimetre boyunca bir kütle oluştuğu gözlendi. Başhekim ve Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Muzaffer Al Bize, küçük kızın ince bağırsağında oluşan cismi başarılı bir ameliyat ile aldı. Cismin tırnak ve saç yenmesi ile oluşan Trichobezoar olduğu anlaşıldı.

Başhekim Dr. Muzaffer Al Bize, yapılan incelemeler sonucunda bağırsağı tıkayan bir kitle varlığını tespit ettiklerini belirterek, "Kitleyi operasyonla aldık. Bu operasyon sonunda ince bağırsağı tıkayan kitlenin bir saç ve tırnak yenilmesi sonucu oluşan Trichobezoar denilen bir yapı olduğunu gözlemledik. Trichobezoar tırnak ve saç yenilmesi sonucu oluşan, çoğunlukla mide ve çok nadir incebağırsak kısmında oluşan materyallerdir. Hastadaki şikayetleri daha çok epikasyon dediğimiz mide lokolizyonunda ağrı ve

ara ara gelen karın ağrısıdır. Genellikle incebağırsakta olan Trichobezoar bağırsak tıkanıklığına yol açıp mide ağrısı ve kusma olarak baş gösterir. Bu çok nadir görünen bir durumdur. Bu hastalarda başka problemler oluşturan Trichobezoar bizim hastamızda da mevcuttur. İncelemeler sonucunda incebağırsakta gördüğümüz bu kitlenin operasyonla Trichobezoar olarak tespitini sağladık ve aileden aldığımız bilgide de çocuğun saç ve tırnak yeme alışkanlığı olduğunu tespit ettik. Ender rastlanan bu kitleyi küçük kızın

midesinden başarı ile çıkarttık. Hastanın şuan itibariyle genel durumu oldukça iyidir" dedi.

(ŞU-İG-MEF-Y)