Tirebolu Kültür ve Sanat Günleri'ne Yoğun İlgi

Tirebolu Kültür ve Sanat Günleri'ne Yoğun İlgi

Tirebolu Kültür ve Sanat Günleri'ne Yoğun İlgi
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Tirebolu Dernekler Federasyonu (TİRDEF) tarafından Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde 6.’sı düzenlenen Tirebolu Kültür ve Sanat Günleri, yoğun ilgi gördü.

Tirebolu Dernekler Federasyonu (TİRDEF) tarafından Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde 6.'sı düzenlenen Tirebolu Kültür ve Sanat Günleri, yoğun ilgi gördü.

İstanbul'da yaşayan Tireboluluları bir araya getiren etkinliklere, Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, Giresun Federasyonu Başkan Vekili Mehmet Kuğu, Dolmabahçe Sarayı Müdürü Mustafa Coşkun, Esenler Giresunlular Derneği Başkanı Nazmi Güler, Ümraniye Giresunlular Derneği Başkanı Numan Kasap, Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşa Bölümü Öğretim Üyesi Hüseyin Yılmaz, TİRDEF Yönetim Kurulu Üyeleri, TİRDEF üyesi derneklerin başkan ve temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda Tirebolulu katıldı.

Etkinlik sunumunu gerçekleştiren TİRDEF Genel Başkan Yardımcısı İsmet Rizeli'nin açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen TİRDEF Başkan Vekili Necati Yılmaz, TİRDEF'in faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

TİRDEF Genel Başkanı Haldun Domaç, "TİRDEF Tirebolu için çalışır" diyerek sözlerine başlarken, Tirebolu'nun sosyal ve ekonomik açıdan gelişmesine katkı sağlayacak her girişimin arkasında duracaklarını, çevrenin ve Tirebolu'nun tarihi dokusunun korunması konusundaki düşüncelerinden asla taviz vermeyeceklerini söyledi.

YOĞUN KATILIM

Domaç'ın ardından Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karapırçak konuklara hitap etti ve Tirebolu için yapılan çalışmaları anlattı. Başkan Karapıçak, geçen yıl anılan Muzaffer Badalıoğlu'nun Tirebolu'da bir sokağa adının verildiğini vurguladı. Başkan Abdullah Karapıçak'a TİRDEF Başkanı Haldun Domaç tarafından etkinliğin plaketi verildi.

Açılış konuşmalarının ardından Fotoğraf Sanatçısı Kadriye Aydın'ın "Fotoğraflarla Tirebolu" sunumu gerçekleşti.

UNUTMA, UNUTTURMA

Tirebolu'nun yetiştirdiği değerlerin gelecek kuşaklara aktarılmasını amaçlayan "Unutma, unutturma" bölümünde ilk olarak Kurtuluş Savaşı ateşinin yakıldığı kongrelerden Erzurum Kongresi'nde Tirebolu'yu temsil eden Yusuf Ziya Efendi (Şişman) anıldı. Yusuf Ziya Efendi'yi, Prof.Dr. Taner Karahasanoğlu konuklara tanıtırken, özgeçmişinden bilgilerden aktardı. Yusuf Ziya Efendi'nin plaketini Taner Karahasanoğlu, Başkan Karapıçak'tan aldı.

"İnsanlar yaşarken de hatırlanmalı ve onurlandırılmalı" ilkesinden hareketle Türkiye'nin yetiştirdiği 3 dünya ikinciliği kazanan Tirebolulu Salih Bora anıldı. Bora yaptığı kısa konuşmada hatırlanmak duyduğu gururu dile getirirken, bir süre önce vefat eden oğlu adına TİRDEF aracılığıyla Tirebolulu bir üniversite öğrencisine burs vermek isteğini açıkladı. Salih Bora'ya plaketi ailesi de sahneye davet edilerek TİRDEF Genel Başkanı Haldun Domaç tarafından verildi.

Etkinlikte iki önemli halk oyunları ekibi gösteri yaparak konukları coşturdu. Danışman Köyü Halk Oyunları ekibi ile Afilli Filintalar Horon Ekibinin gösterileri büyük beğeni ile izlendi.

3 ÖNEMLİ KONFERANS

6. Tirebolu Kültür ve Sanat Günleri'nde üç Tirebolulu konferans verdi. Araştırmacı yazar Ayhan Yüksel, "100. Yılında Harşıt savunması" başlıklı konuşmasında, Harşıt'ın nasıl geçilmek olduğunu, Rusya'dan elde ettiği görüntüler eşliğinde izleyenlerin dikkatine sundu. Yüksel'e plaketi TİRDEF Başkan Vekili Necati Yılmaz tarafından sunuldu.

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Öztürk, "Bir Tirebolulu'nun 4 aylık Antartika araştırmaları" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Antartika'nın küresel ısınmada ki önemi ve 2048 yılında gerçekleşecek paylaşımda Türkiye'nin masada olmasının önemini vurguladı. Öztürk'e plaketini TİRDEF Genel Başkan Yardımcısı Dilek Çöl verdi.

TİRDEF eski Genel Başkanı Gebze Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halit Keskin, "Sivil Toplum Örgütlerinden kollektif empati" başlıklı sunumunda TİRDEF'in Tirebolu için önemini anlattı. Prof. Dr. Keskin'in plaketini TİRDEF Genel Başkan Yardımcısı Ali Yılmaz verdi.

NEŞE DİLEKÇİOĞLU COŞTURDU

Kültür ve Sanat Günleri'nin önemli bir bölümünde Savaş Karaman yönetimindeki Grup Türkiyem'in seslendirdiği Giresun ve Tirebolu yöresi türküleri büyük coşkuyla izlendi.

Etkinliğin sürprizi ise TRT sanatçısı Neşe Dilekçioğlu Karadeniz ile Ali Karadeniz'di. "Grup Türkiyem" eşliğinde sahna alan Neşe Dilekçioğlu, türküleri ile etkinliğe renk katarken, Ali Karadeniz bağlaması ile kendi bestelerini seslendirdi. Neşe Dilekçioğlu Karadeniz ve Ali Karadeniz'e plaketi Genel Başkan Yardımcısı İsmet Rizeli tarafından verildi.

6. Tirebolu Kültür Sanat Günleri'nden Genel Başkan Haldun Domaç'a yönetim kurulu adına hazırlanan plaketi Başkan yardımcısı Hasan Dönmez verdi. TİRDEF'e maddi ve manevi yardımları nedeniyle Ali Yılmaz'a Telat Öztürk, İsmail Demirel'e de Kamil Sakal tarafından plaketleri verildi.

6. Tirebolu Kültür ve Sanat Günleri etkinliğinde Tirebolu ve Giresun'un yemek kültürünü gösteren yemek ikramı (hamsili pilav, su böreği ve burma tatlısı vs.) yapılırken, fuayede Yaşar Dikmen'in hazırladığı "Fotoğraflarla Tirebolu" eserleri sergilendi.

6. Tirebolu Kültür ve Sanat Günleri'ne Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ve Ümraniye Giresunlular Derneği telgraf göndererek başarı dileklerini iletti. Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Başkan Yardımcısı Salim Öztürk ve Esenler Belediyesi Başkan Yardımcısı Faruk Aydın, gönderdikleri çiçeklerle destek verdi…

Gene Başkan Haldun Domaç, organizasyonun en güzel bir şekilde 6 yıldır yapılmasını sağlayan Yönetim Kurulu üyeleri, Necati Yılmaz, İsmet Rizeli, İsmail Somuncu, Recep Karakoç, Telat Öztürk, Kamil Sakal, Dilek Çöl, Ali Yılmaz, Kemal Kahya, Osman Kuzu, Ahmet Durmuşoğlu, Mehmet Yılmaz, Dr. Ahmet Türker, Dr. Nuri Karaöz, Ferhat Taş, Erdoğan Kara (Ankara), Bülent Akça (Bursa) İsmail Demirel, İbrahim Aydın ve Metin Karadeniz'i sahneye davet ederek teşekkür etti. Ayrıca Başkan Domaç, katkıları nedeniyle Belen Köyü Derneği, Bursa Tirebolu Derneği, Civil ve Yalıköy Derneği, Danışman Köyü Derneği, Işıklı Köyü Derneği, İstiklal Mah. Derneği, Kadıköy Tirebolu Derneği, Karaahmetli Derneği, Karakaya Bölgesi Derneği, Kovanpınar Köyü Derneği, Kuskunlu Köyü Derneği, Kuzgun Köyü Derneği, Pendik Tirebolu Derneği, Tirebolu Ataköy Derneği, Tirebolu Eğitim ve Kültür Derneği, Tirebolu Çevre Derneği, Tirebolu İş Hayatı Derneği, Yağlı kuyumcu Derneği, Yukarı Boğalı Derneği ve Zeytinburnu Tirebolu Derneği'ne teşekkür etti. - GİRESUN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title