Tire: Lübnan'da Patlayan Salkım Bombası 3 Çocuğu Yaraladı

Tire: Lübnan'da Patlayan Salkım Bombası 3 Çocuğu Yaraladı

Hizbullah ve İsrail Arasında Yaşanan Savaşta İsrail Ordusu'nun Kullandığı Ancak Patlamayan Bir Salkım Bombasının Patlaması Sonucu Lübnan'ın Güneyindeki Tire Kenti'nde 3 Çocuk Yaralandı.

Tire: Lübnan'da Patlayan Salkım Bombası 3 Çocuğu Yaraladı

Hizbullah ve İsrail arasında yaşanan savaşta İsrail Ordusu'nun kullandığı ancak patlamayan bir salkım bombasının patlaması sonucu Lübnan'ın güneyindeki Tire Kenti'nde 3 çocuk yaralandı.

Tire Şehri'nin Hannawai bölgesindeki zeytinlik alanda bir salkım bombasının patlaması sonucu Hüseyin İsmail (13), Ahmed Naji (15) ve Ali Naji (13) adlı 3 çocuk kollarından ve bacaklarından yaralandı. Bombanın geçtiğimiz yaz aylarında İsrail ile Hizbullah arasında yaşanan savaşta İsrail Ordusu tarafından atıldığı ancak patlamadığı belirtildi. Bu şekilde yaşanan patlamalar sonucu bugüne kadar 25 Lübnanlı hayatını kaybetti, 140 kişi de yaralandı.

Handikap International adlı insani yardım kuruluşu, İsrail ile Hizbullah arasında 34 gün süren savaş boyunca 4 milyon salkım bombasının kullanıldığını, bunlardan 1 milyon 600 bin kadarının da patlamamış olduğunu açıklamıştı. Aynı kuruluş, dünyada kullanılan salkım bombalarından etkilenenlerin yüzde 98'inin sivillerden oluştuğunu belirterek, salkım bombasının kullanımının yasaklanması veya yalnızca askeri alanlarda kullanılması konusunda sınırlandırılmasını talep etmişti.