Tire'de 183 Yıllık Bilgi Kaynağı

Tire'de 183 Yıllık Bilgi Kaynağı

İzmir'in Tire İlçesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne Bağlı Hizmet Veren Necip Paşa Kütüphanesi'nin, Birçok Araştırmacı ve Akademisyene Bilgi Kaynaklığı Yapmayı Sürdürdüğü Bildirildi

Tire'de 183 Yıllık Bilgi Kaynağı

İzmir'in Tire ilçesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne bağlı hizmet veren Necip Paşa Kütüphanesi'nin, birçok araştırmacı ve akademisyene bilgi kaynaklığı yapmayı sürdürdüğü bildirildi.

Necip Paşa Kütüphanesi Müdürü Ali İhsan Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1827 yılında dönemin Padişahı II. Mahmut'un paşalarından Gürcü Necip Paşa tarafından yaptırılan, adını da yine Necip Paşa'dan alan kütüphanenin 183 yıldır bilgi kaynağı olarak hizmet verdiğini belirtti.

İbn - i Melek Medresesi öğrencilerinin eğitiminde yardımcı olması amacıyla kurulan kütüphanenin, o gün bu gündür ilim arayanların, araştırmacıların, tarihçilerin ve edebiyatçıların sık sık başvurdukları önemli bir kütüphane konumunda bulunduğunu ifade eden Yıldırım, Osmanlı dönemine ait 3 bin, Cumhuriyetin ilk yıllarından kalma 1200 civarında esere sahip olduklarını söyledi.

15 yıldır kütüphanenin müdürlüğünü yürüttüğünü anlatan Ali İhsan Yıldırım, şunları söyledi:

'İçinde 900 yıl öncesinin kitapları, eserleri olan Necip Paşa Kütüphanesi, bugün Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak hizmetlerini sürdürmektedir. Kütüphaneye her yıl ortalama 4500 civarında insan geliyor. Bunların 1500 kadarı okuyucu olarak kitaplardan yararlanmak için, 3000 kadarı da gezmek amacıyla kütüphaneyi ziyaret ediyor. Bugüne kadar yüzlerce araştırmacının ve akademisyenin geldiği Necip Paşa, kendi alanında Türkiye'nin sayılı birkaç kütüphanesinden biri.'

Necip Paşa Kütüphanesi'nin, çok eski birçok eseri içinde barındıran önemli bir kütüphane olduğunu, geçmişten günümüze kadar bilgi yaymaya devam eden bir 'ışık kaynağı' konumunda bulunduğunu kaydeden Yıldırım, pazar ve pazartesi hariç haftanın beş günü vatandaşların ziyaretine açık olduklarını bildirdi.

Eski tarihi eserler hariç, vatandaşların kütüphanedeki kitapların bilgilerinden, kütüphane içindeki mekanlardan yararlanabildiğini anlatan Yıldırım,' Eski tarihi eserleri ancak akademisyenler, araştırmacılar, tarihçiler inceleyebilir. Bizim öncelikli görevimiz, bu önemli ve tarihi eserleri sağlıklı bir şekilde gelecek kuşaklara aktarmak. Bu kütüphane de 900 yıllık eserler var. İkinci görevimiz de bu eserlerden akademisyenler ve araştırmacılar başta olmak üzere vatandaşların yararlanmasını sağlamaktır'dedi.

(SA-HH-MV-ŞK) - İZMİR