Tikrit'te Sünni Lider İçin Gösteri Düzenlendi

Tikrit'te Sünni Lider İçin Gösteri Düzenlendi

Irak'ın Kuzeyindeki Tikrit'te Çoğunluğunu Eski Baas Partisi Üyelerinin Oluşturduğu Kalabalık, Hafta Başında Hükümet Tarafından Hakkında Tutuklama Emri Çıkarılan Irak Uzlaşma Cephesi Lideri Adnan El Duleymi İçin Gösteri Düzenledi.

Tikrit'te Sünni Lider İçin Gösteri Düzenlendi

Irak'ın kuzeyindeki Tikrit'te çoğunluğunu eski Baas Partisi üyelerinin oluşturduğu kalabalık, hafta başında hükümet tarafından hakkında tutuklama emri çıkarılan Irak Uzlaşma Cephesi lideri Adnan El Duleymi için gösteri düzenledi.

Irak Meclisi'nde 44 sandalye ile parlamentodaki en büyük Sünni parti olarak öne çıkan Irak Uzlaşma Cephesi'nin lideri Duleymi için hükümet tarafından tutuklama emri çıkarılan ve bu karar Meclis Hukuk Komisyonu tarafından onaylanırken, Tikrit'te çoğunluğunu eski Baas Partisi üyelerini oluşturduğu kalabalık olayı protesto etti. Kalabalık, başkent Bağdat'ın 190 kilometre kuzeyinde kalan Tikrit'te cuma namazının ardından hükümet aleyhtarı pankart ve dövizlerle tepki gösterirken, muhtemel saldırılara karşı

bölgede geniş güvenlik önlemi alındı.

Devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in memleketi olarak bilinen Tikrit'te polisin müdahale etmeden izlediği gösteri olaysız sona erdi.

Duleymi hakkında hükümet tarafından açılan, Meclis Hukuk Komisyonu tarafından da onaylanan tutuklama kararına, Sünni liderin korumalarının terör olaylarına karıştıkları gerekçe gösterilmişti.

(SK-OYK-OYK-MEF-D)

Kaynak: İHA