Tikrit'te İha Muhabiri Gözaltına Alındı

Tikrit'te İha Muhabiri Gözaltına Alındı

Irak'ın Kuzeyindeki Tikrit'te İhlas Haber Ajansı (İha) Muhabiri Basim El Dehham, Askeri Birimlerce Gözaltına Alındı.

Tikrit'te İha Muhabiri Gözaltına Alındı

Irak'ın kuzeyindeki Tikrit'te İhlas Haber Ajansı (İHA) Muhabiri Basim El Dehham, askeri birimlerce gözaltına alındı.

Başkent Bağdat'ın 190 kilometre kuzeybatısındaki Tikrit'te, İHA'nın Iraklı Muhabiri Basim El Dehham (32), bir haber takibi sırasında askeri kuvvetlerce gözaltına alındı. Tikrit Valisi Hamit Humut El Şıkhti'nin verdiği bilgide, el Dehham'ın ABD askerlerinin emri üzerine gözaltına alındığı açıklandı. Vali ayrca, böyle bir olayın tasvip edilemeyaceğini vurguladı. El Dehham'ın avukatı tarafından telefonla verilen bilgide ise, gözaltı olayının kentteki bir ABD askeri konvoyuna düzenlenen saldırı vakasını takiben gerçekleştiği belirtildi.

Geçen yıl İHA'nın Musul'da göre yapan Esvan Ahmed isimli yerel kameramanı, yine bir görev sırasında aşırı uç isyancı grupların açtığı ateş sonucu hayatını kaybetmişti.

Merkezi Amerika'nın New York kentinde bulunan Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), geçtiğimiz günlerde yayımladığı bir raporda, gazeteciler için dünyanın en tehlikeli ülkesi olarak gösterilen Irak'ta, habercilerin aşırı uç ayrılıkçı gruplar ve hükümet güçleri tarafından çifte baskı altında tutulduğunu ve ölüm tehdidinde olduklarına dikkat çekmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi ise, Irak'ta yerel ve ulusal düzeyde görev yapan gazetecilere yönelik artan şiddetten endişe duyulduğunu ilan etmiş, geçen yıl bu yönde çıkardığı bir kararda yaşananları kınayarak, hükümet ve askeri makamlardan gazetecilerin haklarına ve bağımsızlıklarına saygı gösterilmesi istenmişti.

(SK-OYK-OYK-OK-D)