Tigem Ceylanpınar Tarım İşletmesi Arazisi İçindeki Göçerlerin Sorunu Çözüldü

Tigem Ceylanpınar Tarım İşletmesi Arazisi İçindeki Göçerlerin Sorunu Çözüldü

TBMM Genel Kurulu'nda Ak Partili Nurettin Canikli ve Arkadaşlarınca Hazırlanan, İskan Kanununda Değişiklik Yapılmasını Dair Kanun Teklifi Yasalaştırıldı.

Tigem Ceylanpınar Tarım İşletmesi Arazisi İçindeki Göçerlerin Sorunu Çözüldü

TBMM Genel Kurulu'nda AK Partili Nurettin Canikli ve arkadaşlarınca hazırlanan, İskan Kanununda Değişiklik Yapılmasını Dair Kanun Teklifi yasalaştırıldı.

Yasaya göre, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Ceylanpınar Tarım İşletmesi arazisi içinde göçer olarak yaşadıkları ve hayvancılık dışında bir işle uğraşmadıkları anlaşılan kişiler, aileleriyle birlikte hak sahibi sayılacak. Resmi olan rakamlara göre göçerlerin sayısının 2 bin, resmi olmayan sayıya göre 4 bin 500. Bu göçerlerin 100 binin üzerinde hayvanı bulunuyor.

TBMM Genel Kurulu'nda AK Partili Nurettin Canikli ve arkadaşlarınca hazırlanan, İskan Kanununda Değişiklik Yapılmasını Dair Kanun Teklifi müzakere edilerek yasalaştırıldı. Yeni düzenlemeye göre, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Ceylanpınar Tarım İşletmesi arazisi içinde göçer olarak yaşadıkları ve hayvancılık dışında bir işle uğraşmadıkları anlaşılan kişiler, aileleriyle birlikte hak sahibi sayılacak. Bu hak sahipleri, Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanununda getirilen sınırlamalara uyulmak koşuluyla, Ceylanpınar Tarım İşletmesi arazisi dışında, Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenecek bir arazide iskan edilecek.

Göçerlere, hayvanlarını otlatmaları için mera vasıflı arazi tahsis edilecek, isterlerse yeni yerleşim yerinde konut yapmalarını desteklemek amacıyla, 'kendi evini yapana yardım'' metoduyla kredi kullandırılabilecek. Kredi için ihtiyaç duyulacak ödenek yılları, bütçe kanunlarıyla gösterilecek. Bu hak sahipleri, kendilerine verilecek taşınmaz malların tesliminden itibaren, 3 ayın sonunda Ceylanpınar Tarım İşletmesi arazisini boşaltacak.

(AU-ÖK-ÖK-Y)