Tiflis: Rusya-gürcistan Krizi

Tiflis: Rusya-gürcistan Krizi

Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Yukarı Abhazya'da (Kodori Vadisi) Yeni Yerleşim Birimleri İnşaatına Başlanacağını ve Bölgedeki Güvenlik Önlemlerinin Arttırılacağını Söyledi.

Tiflis: Rusya-gürcistan Krizi

Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Yukarı Abhazya'da (Kodori Vadisi) yeni yerleşim birimleri inşaatına başlanacağını ve bölgedeki güvenlik önlemlerinin arttırılacağını söyledi.

Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili bugün yaptığı açıklamada, Gürcistan merkezi yönetiminin kontrolü altındaki Yukarı Abhazya'da yeni yerleşim birimlerin inşaatına başlayacağını bildirerek, Gürcistan'ın tüm Yukarı Abhazya bölgesi ile devlet sınırının sıkı kontrol altına alınacağını ifade etti. Saakaşvili, Yukarı Abhazya'nın yeniden yapılanma ve yerleşim birimleri inşaatı programının önemine vurgu yaptı ve Rusya'yı ima ederek, "Kuzeyden gelen tehdide karşı sınırı korumalıyız" dedi.

Saakaşvili, Abhazya'nın sadece Abhaz ayrılıkçıların elinde olmadığının altını çizerek, Abhazya'da Kosova senaryosunun tutmadığını da ifade etti. Kodor Nehri vadisinde yer alan ve uzunluğu 45 kilometre olan Yukarı Abhazya dağlık bölgesinin, kuzeyden Rusya Federasyonu ile sınırı var. Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili'nin kararı ile Gürcistan'ın ayrılıkçı Abhazya Cumhuriyeti'nin yukarı dağlık kesiminde yer alan ve Gürcü merkezi yönetiminin kontrolünde olan Yukarı Abhazya'da Tiflis'in güdümündeki Abhazya Özerk Cumhuriyeti Hükümeti için hükümet binaları ile sosyal ve eğitim müessese konutlarını inşa ediliyor.

Gürcistan'ın Abhazya ile kaybettiği savaşından sonra 1994'ten beri Tiflis'te varlığını sürdüren Abhazya Özerk Cumhuriyeti Hükümeti, Abhazya'nın Gürcistan toprak bütünlüğü içerisinde bir özerk cumhuriyet olarak yer alması gerektiğini savunuyor. Halen Gürcistan'da Abhazya'dan göç eden 240 bin Gürcü yaşamakta. Gürcistan'dan bağımsızlığını ilan eden Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sergeyi Bagapş ise, Kodori Vadisi'nden Gürcü hükümet yetkililerin çıkması gerektiğini ileri sürerek, Abhazya Özerk Cumhuriyeti Hükümeti'ni de tanımadığını açıkladı.

Rusya, Yukarı Abhazya'da Gürcistan merkezi yönetimin varlığını tanımamakla beraber, bölgeden Gürcü yetkililerin çıkartılmasını talep ediyor. İki ülke arasında son günlerde patlak veren Rus casusları skandalından başka, Rusya'nın Gürcistan'ın ayrılıkçı bölgeleri Abahzya ve Güney Osetya'yi desteklemesi ve Gürcistan'ın NATO üyeliği isteğini içine sindirememesinin Gürcistan ile tüm ilişkilerin kopmasının sebebi olarak gösteriliyor.