Tiflis: Rusya-gürcistan Krizi

Tiflis: Rusya-gürcistan Krizi

Gürcistan Güvenlik Güçleri Tarafından Gerçekleştirilen Bir Operasyon Sonucu Gürcistan Devletine Karşı Casusluk Faaliyetlerinde Bulunan Rusya Genel Kurmay Başkanlığı İstihbarat Dairesi'ne (Gru) Mensup Olan 4 Subay ile Ajanları Olarak Çalıştırdıkları 11 Gürcistan Vatandaşının Mahkemesine Başlandı.

Tiflis: Rusya-gürcistan Krizi

Gürcistan güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen bir operasyon sonucu Gürcistan devletine karşı casusluk faaliyetlerinde bulunan Rusya Genel Kurmay Başkanlığı İstihbarat Dairesi'ne (GRU) mensup olan 4 subay ile ajanları olarak çalıştırdıkları 11 Gürcistan vatandaşının mahkemesine başlandı.

Tiflis Bölge mahkemesinde görülmeye başlanan davanın öncesinde basın mensuplarının görüntü almasına izin verilirken, davada devlet sırrı içeren belgelerin açıklanabileceğinden dolayı mahkemenin basına kapalı geçeceği bildirildi. Mahkemenin Rus subaylar ve Gürcü ajanlarına yönelik gerekli sorgulama işlemlerin sağlanması açısından sanıklara ön hapis cezası olarak 2-3 ay arası tutuklama sürecine çarptırılabileceğini, daha sonra yeni mahkeme duruşmasını yapılıp, nihai kararın açıklanacağı bildiriliyor. Rus subaylar olan Yarbay Aleksandr Savva, Yarbay Dimitri Kazatsev, Yarbay Aleksandr Baranov ve Yüzbaşı Aleksandr Zavgorodni Gürcistan'a karşı casusluk faaliyetlerinde bulunmakla yargılanırken, ajanları olarak çalıştırdıkları 11 Gürcistan vatandaşı da devlete ihanet suçundan yargılanacak. Casusluk ve terör faaliyetlerinde bulunmakla suçlanan Rus subay Konstantin Piçugin'in de Tiflis'teki Rusya Silahlı Birlikleri Kafkasya Komutanlığı binasında saklandığı açıklanmıştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Rus subayların tutuklama olayını kınandı. Rusya Dışişleri Bakanlığı tutuklananların derhal serbest bırakılmasını isteyerek, Gürcistan'daki Rusya Büyükelçisi ve elçilik personelini Moskova'ya çağıracağını ve Gürcistan vatandaşlarına Rusya'ya giriş vizeleri vermeyeceğini açıklamıştı.