Tiflis: Kadir Topbaş Tiflis'te

Tiflis: Kadir Topbaş Tiflis'te

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, Tiflis Belediyesi ile 19-23 Eylül Tarihleri Arasında Düzenlenecek Olan "İstanbul Kültür Günleri" Etkinlikleri Tören Açılışı İçin Tiflis'e Geldi. Tiflis'te Bir Dizi İncelemelerde Bulunan Topbaş, Tiflis Belediye Başkanı Gigi Ugulava ile de Biraraya Geldi.

Tiflis: Kadir Topbaş Tiflis'te

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, Tiflis Belediyesi ile 19-23 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan ''İstanbul Kültür Günleri'' etkinlikleri tören açılışı için Tiflis'e geldi. Tiflis'te bir dizi incelemelerde bulunan Topbaş, Tiflis Belediye Başkanı Gigi Ugulava ile de biraraya geldi.

Başkan Kadir Topbaş, Üsküdar Belediye Başkanı Mehmet Çakır, Eminönü Belediye Başkanı Nevzat, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ile birlikte Tiflis'e geldi. Topbaş, ilk olarak Uluslararası Karadeniz Ünevirsitesi Rektörü Ahmet Çetin Can ile biraraya geldi. Topbaş, üniversite hakkında bilgi alıp, yeni açılan binayı gezdi ve öğrencilerle sohbet etti. Gezisinin ilk gününde Gürcü-Türk İşadamları Derneği'ni de ziyaret eden Topbaş, dernek yöneticileriyle biraraya geldi. Topbaş, Türk işadamlarının Gürcistan'a gelecek diğer yatırımcılar için öncü olduğunu ifade ederek, Türkiye ile Gürcistan arasında uzun yıllara varan iyi ilişkiler olduğuna işaret etti. Topbaş, sınır ticaretinin başlamasının iki ülkenin ticaret hacmini olumlu etkilediğini söyledi. Komşu ve iki dost ülkenin ilişkilerini geliştirmede yerel yönetimlere de önemli görevler düştüğünü belirten Başkan Topbaş, bu konuda yerel yönetimlerin etkisinin büyük olduğunu söyledi. Dernek Başkanı Kenan Yıldırım da, derneğin 80 üyesi bulunduğunu, bunların 20'sinin Gürcü işadamı olduğunu söyledi. Yıldırım, dernek üyelerinin 100 milyon dolar civarında bir yatırım yaptıklarını belirtti.

Kadir Topbaş, daha sonra Tİflis Belediye Başkanı Gigi Ugulava ile biraraya geldi. Topbaş ve Ugulava, iki kent arasında ikili ilişkiler çerçevesinde yapılacaklar hakkında görüş alışverişinde bulunurken, Tiflis'de İstanbul gibi cami, kilise ve sinagogun birarada bulunduğunu hatırlatarak, "Tiflis, İstanbul gibi zengin kültürü olan bir kent. İstanbul Kültür Günleri'nin dost ve komşu iki ülke halkları arasındaki ilişkileri geliştireceğine inanıyorum. Tiflisliler'i etkinliklere katılmaya davet ediyorum. Burada bizden kesitler göreceksiniz" diye konuştu. Tiflis Belediye Başkanı Gigi Ugulava ise, İstanbul'un kendileri için çok önemli bir kent olduğunun altını çizerek, "İstanbul'da Tiflis günleri gerçekleştirdik. İstanbul Kültür Günleri de bu çerçevede yapılacak" dedi.

Görüşmenin ardından Tiflis'in tarihi mekanlarını ziyaret eden Topbaş, Metekhi Kilisesi'nin bulunduğu tepeden basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Tiflis'in eski bir yerleşim yeri olduğunu ifade eden Kadir Topbaş, "Tarihi dokusu var. Yenilenmeye başlanmış ve yeni bir açılıma girmiş. Bunu görmekteyim. 7-8 sene önce geldiğimde, daha farklıydı. Şimdi hissedilir bir farklılık var. Burada çok farklı kültürlerin izleri var. Cami, kilise ve sinagog var. Bu da bir şeyler ifade ediyor. Burada geçmişte farklı uygarlıklar birlikte yaşamışlar. Gürcistan'ın kapıların açılması ve vizenin kaldırılmasıyla karşılıklı geçişlerin rahat olduğu bir dönemde bulunuyoruz. Tarihi kimliği ve fırsatlarıyla Tiflis'i, Gürcistan ile Türkiye arasında önemli bir destonasyon olarak görüyorum. 100 yıl kadar önce inşa edilen caminin yanına sıfır bir inşaatın yapılmakta olduğu söylendi. Bu çok yanlış. Bu yanlışlar, geçmişte bizde de yapıldı. Bunlar yapılırsa kimlikler sıkıntıya düşer. Eski kent olgusunu tutup, yeni yerleşim alanlarını farklı yerde yapmak, eskileri onarmak, restore etmek iyi bir turizm potansiyeli oluşturma fırsatı verir" dedi.