Tiflis: Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili Yukarı Abhazya'da

Tiflis: Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili Yukarı Abhazya'da

Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Yukarı Abhazya Çhalta Yerleşim Biriminde Abhazya Özerk Cumhuriyeti Hükümetinin Geçici Hükümet Binası Temel Atma Törenine Katıldı.

Tiflis: Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili Yukarı Abhazya'da

Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Yukarı Abhazya Çhalta yerleşim biriminde Abhazya Özerk Cumhuriyeti hükümetinin geçici hükümet binası temel atma törenine katıldı.

Gürcistan Parlamento Başkanı Nino Burcanadze ve Gürcistan Patriği 2. İliya'nın da katıldıkları temel atma töreninde konuşan Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili, Abhazya Özerk Cumhuriyeti binasının yakın zamanda Abhazya'nın başkenti Suhumi'ye taşıyacağını ifade ederek, "Abhazya anlaşmazlığının çözüm sürecine katılan tüm yabancı diplomatlar ve uluslararası sivil örgütler, bugünden itibaren Abhazya başkenti Suhumi'de yerleşen Abhaz liderleri ile temas ederken, Yukarı Abhazya'daki Çhalta'da bulunan Abhazya Özerk Cumhuriyeti hükümeti yetkilileri ile de görüşmek mecburiyetinde kalacaklar. Abhazyalı Gürcülerin evlerine geri dönüşü ve Abhazya'nın yeniden Gürcistan devletine katılması açısından, Abhazya Özerk Cumhuriyeti Hükümeti'nin faaliyetleri hayati önem taşımaktadır. Abhazya Gürcistan devletinin ayrılmaz bir parçasıdır" dedi.

Saakaşvili'nin kararı ile Gürcü merkezi yönetimin kontrolünde olan Yukarı Abhazya'da, Abhazya Özerk Cumhuriyeti Hükümeti için hükümet binaları ile sosyal ve eğitim konutları inşa ediliyor. 1994'ten beri Tiflis'te varlığını sürdüren Abhazya Özerk Cumhuriyeti hükümeti, Abhazya'nın Gürcistan toprak bütünlüğü içerisinde bir özerk cumhuriyet olarak yer alması gerektiğini savunan Abhazyalı Gürcülerden oluşuyor. Gürcistan'da halen Abhazya'dan göç eden 240 bin Gürcü yaşıyor. Kodor Vadisi'nde yer alan Yukarı Abhazya bölgesi yerel nüfusuna Gürcistan hükümeti tarafından gıda malzemeleri dağıtılıyor ve para yardımı yapılıyor. Gürcistan'dan bağımsızlığını ilan eden Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sergeyi Bagapş ise, Kodori Vadisi'nden Gürcü hükümet yetkililerin çıkması gerektiğini ileri sürerek, Abhazya Özerk Cumhuriyeti Hükümeti'ni de tanımadığını açıkladı.