Tıflıs: Gürcistan'da, Rusya Yanlısı Parti Liderleri Devlete İhanet Suçundan Yargılanacak

Tıflıs: Gürcistan'da, Rusya Yanlısı Parti Liderleri Devlete İhanet Suçundan Yargılanacak

Gürcistan Asayiş Koruma Dairesi'ne bağlı özel ekipler, Rusya yanlısı Gürcü siyasi parti liderleri ve üyelerini tutukladı. İgor Giorgadze Fonu Başkanı ve Ümit Partisi lideri İrina Sarişvili, Antisoros Harekatı Başkanı Maia Nikoleişvili ve Gürcistan Muhafazakar Partisi Genel Başkanı Temur Jorjoliani ile
partinin ileri gelenlerinden 25 kişi, bu sabah devlete ihanet ve sivil darbe girişiminde bulunmakla suçlanarak tutuklandı.

Tıflıs: Gürcistan'da, Rusya Yanlısı Parti Liderleri Devlete İhanet Suçundan Yargılanacak

Gürcistan Asayiş Koruma Dairesi'ne bağlı özel ekipler, Rusya yanlısı Gürcü siyasi parti liderleri ve üyelerini tutukladı. İgor Giorgadze Fonu Başkanı ve Ümit Partisi lideri İrina Sarişvili, Antisoros Harekatı Başkanı Maia Nikoleişvili ve Gürcistan Muhafazakar Partisi Genel Başkanı Temur Jorjoliani ile partinin ileri gelenlerinden 25 kişi, bu sabah devlete ihanet ve sivil darbe girişiminde bulunmakla suçlanarak tutuklandı.

Gürcistan'da Rusya yanlısı siyasiler Asayiş Koruma Dairesi'ne bağlı özel ekipler tarafından tutuklandı. Tutuklananlar arasında İgor Giorgadze Fonu Başkanı ve Ümit Partisi lideri İrina Sarişvili, Antisoros Harekatı Başkanı Maia Nikoleişvili ve Gürcistan Muhafazakar Partisi Genel Başkanı Temur Jorjoliani ile partinin diğer ileri gelenleri yer alıyor. Devlete ihanet ve sivil darbe girişiminde bulunmakla suçlanan siyasilerin bağlı bulundukları partilerin ofislerinde ve ülke genelindeki il başkanlıklarında aramalar yapıldığı belirtiliyor. Gürcistan İçişleri Bakanı Vano Merabişvili, tutukluların Rusya'da barınan Gürcistan eski Güvenlik Bakanı İgor Giorgadze ile beraber Gürcistan'da anayasal düzeni değiştirmek amacıyla sivil darbe planladıklarını belirterek, İnterpol tarafından aranan İgor Giorgadze'nin de Gürcistan'a getirilip yargılanmak istendiğini söyledi.

Öte yandan, 1995 yılında dönemin Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze'ye suikast girişiminde bulunmakla suçlanan Gürcistan eski Güvenlik Bakanı İgor Giorgadze, Moskova'da barınıyor. Gürcistan yönetimi, Giorgadze'nin Rusya'nın desteğiyle Gürcistan'da darbe yoluyla iktidara gelmek istediğini açıklamıştı.