Tiflis: Bakan Güler Gürcistan'da

Tiflis: Bakan Güler Gürcistan'da

Gürcistan'ın Başkenti Tiflis'e Giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Azerbaycan Enerji Bakanı Natik Aliyev ve Gürcistan Enerji Bakanı Nika Gilauri ile Üçlü Toplantıya Katıldı.

Tiflis: Bakan Güler Gürcistan'da

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Azerbaycan Enerji Bakanı Natik Aliyev ve Gürcistan Enerji Bakanı Nika Gilauri ile üçlü toplantıya katıldı.

Toplantının konusu hakkında basın mensuplarına açıklama yapan Gürcistan Enerji Bakanı Gilauri, 2007 yılının kış aylarında Bakü-Tiflis-Erzurum (Şahdeniz) Doğalgaz Boru Hattı'ndan Türkiye'ye düşecek olan doğalgaz miktarından bir kısmının Azerbaycan ve Gürcistan'a paylaştırılmasını ele aldıklarını, Türkiye'nin Azerbaycan ve Gürcistan'ın doğalgaz taleplerine olumlu baktığını ifade etti. Azerbaycan Enerji Bakanı Aliyev de, Türkiye'nin Azerbaycan ve Gürcistan için örnek bir ülke olduğunu belirterek, her 3 ülke arasındaki yardımlaşma ve işbirliğinin önemini vurguladı.

Bakan Güler ise Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye'nin dost ve müttefik ülkeler olduklarını vurgulayarak, "Mevcut durumu analiz ettik ve bütün sorunlara birlikte çare bulmaya devam edeceğiz. Özellikle belirtmek istiyorum ki; aramızdaki ilişkiler enerji konularıyla sınırlı değil. Dediğim gibi biz üç dost ülkeyiz ve her türlü konu üzerinde birlikte hareket ederek çözüm arıyoruz" diye konuştu.

Bir hafta sonra yeni bir toplantı daha yapacaklarını belirten Bakan Güler, "Doğalgaz konusunda ülkelerin durumunu, özellikle Şahdeniz Projesi'ni değerlendirdik. Şahdeniz Projesi üzerine önümüzdeki günlerde neler yapmamız gerektiğini karşılıklı olarak ifade ettik. Bu noktada, bir hafta içinde her iki ülkeden aldığımız rakamları analiz ettikten sonra tekrar bir araya geleceğiz ve görüşmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

2007 yılında Türkiye'nin Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı'ndan akacak olan 2 milyar 800 milyon metreküp doğalgaz miktarından bir kısmını Azerbaycan ve Gürcistan'a yardım olarak verebileceği bildirilirken, Gürcistan'ın 1 milyar 500 milyon metreküp doğalgaz talebinde bulunduğu ileri sürülüyor. Şuanda mevcut anlaşmalara göre, Şahdeniz'den Gürcistan'ın alacağı doğalgaz miktarı 250 milyon metreküp.

Rusya'nın Gürcistan'a doğalgaz fiyatını iki kat artırması sonrası Gürcistan yönetimi Rus doğalgazından vazgeçerek, Şahdeniz ile İran'dan doğalgaz alımı konusunda çabalarını yoğunlaştırdı. Üç ülke enerji bakanları toplantısının bir hafta sonra Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapılacağı bildirildi.

Kaynak: İHA