Tibet'te Yaşanan Çatışma

Tibet'te Yaşanan Çatışma

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Çinli Mevkidaşı Yang Jiechi'yi Telefonla Arayarak, Tibet'teki Protestoculara Yönelik Sıkı Önlemlerin Yumuşatılmasını İstedi.

Tibet'te Yaşanan Çatışma

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Çinli mevkidaşı Yang Jiechi'yi telefonla arayarak, Tibet'teki protestoculara yönelik sıkı önlemlerin yumuşatılmasını istedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Dana Perino, Bakan Rice'ın, Tibet'teki göstericilere karşı tutumun yumuşatılması için Çin Dışişleri Bakanı Jiechi ile telefon görüşmesi yaptığını açıkladı. Perino, "Rice, Tibet'teki gelişmelerle ilgili görüşlerimizi ve endişelerimizi doğrudan meslektaşına iletti ve Çin'in şiddet olaylarına izin vermeden protestocularla anlaşma yoluna gitmesini istedi" dedi. Tibet'te yaşananları çok yakından takip ettiklerini vurgulayan Perino, "Masum insanların güvenlik ve refahlarından endişe duymaktayız. Herkesin barışçıl bir biçimde gösteri düzenleme ve düşüncelerini açıklama hakları olduğuna inanıyoruz" diye konuştu.

1959 Tibet ayaklanmasının yıldönümü olan 10 Mart'ta Budist rahipler tarafından başlatılan protesto gösterileri, Tibet halkının katılımıyla büyümüş ve başkent Lhasa sokakları savaş alanına dönmüştü. Çin yönetimi olaylarda 3'ü eylemci 16 kişi öldüğünü açıklarken, muhalifler sayının çok daha yüksek olduğunu ileri sürüyor.

(DPA-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA